Forum Discuţii juridice Executare silită Executare silita
Discuție deschisă în Executare silită

Executare silita

Buna seara,

Am rugamintea de a ma sfatui in urmatoarea speta:
Detin impreuna cu sotia un apartament care este ipotecat la banca.
Eu sunt executat silit urmare a unui contract de fidejisiune. Am nevoie sa stiu in ce mod poate fi afectat apartamentul si bunurile din el, avand in vedere ipoteca care este pe inca 20 ani.
Executorul a efectuat un inventar al bunurilor din apartament, dar pot fi acestea executate, avand in vedere ca sunt bunuri comune? In plus la aceeasi adresa locuieste si mama mea.
Executorul nu a efectuat poprirea conturilor si nici a salariul, indreptandu-se exclusiv catre apartament si bunuri.

Ma puteti ajuta, va rog cu un sfat? Ce e de facut pentru a nu-mi executa casa si bunurile?

Multumesc.
Ar trebui formulata o contestatie la executare prin care sa dovedeasca ca sunt bunuri comune si nu pot fi executate de creditorii unuia dintre soti. In calitatea dvs de fidejusor rasp cu bunurile proprii, cu venituri.

Ce scrie in contractul semnat cu banca: ati renuntat la beneficiul de discutiune?
Contractul de fidejisiune este cu un creditor al firmei mele, nu are legatura cu banca. La banca ratele sunt achitate la zi.
CIne ar trebui sa faca contestatia la executare, eu sau sotia? Exista un termen pentru aceasta?

Multumesc.
Termenul pentru formularea contestatiei este de 15 zile de la primirea somatiei. Daca se va admite, vor cere partajul bunurilor comune, si le vor executa dupa partaj.