Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Ce fac cu o hotãrâre definitivã ºi irevocabilã ...
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Ce fac cu o hotãrâre definitivã ºi irevocabilã prin nerecurare?

buna seara.o intrebare am si eu.Daca de la comunicare in scris a unei hotarari judecatoresti nu sa facut recurs,ea este definitiva si irevocabila, trebuie facut ceva in acest sens?
1) DA ;
2) Dacă este obținută pe Codul de Procedură vechi (și țin să cred că așa este) și cel căzut în pretenții nu o execută benevol, trebuie investită cu formulă executorie de către instanța de fond.Pt. executare, cel interesat, se adresează unui executor judecătoresc pt. executarea silită.
multumec.
Începând din data de 15.02.2013, data intrării în vigoare a noului Cod de procedură civilă, hotărârile judecătorești nu se mai învestesc cu formulă executorie. Executarea silită a acestora se face potrivit dispozițiilor noului Cod de procedură civilă, unde nu mai există această instituție (art. 3, alin. 1 din Legea nr. 76/2012 pentru punerea în aplicare a Legii nr. 134/2010 privind Codul de procedură civilă). Dacă partea adversă nu execută de bunăvoie obligația stabilită în sarcina sa prin hotărârea judecătorească, trebuie să vă adresați unui executor judecătoresc.