Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Retragere plangere penala prealabila
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Retragere plangere penala prealabila

In speta este vorba de 3 persoane care m-au agresat, au propunere de trimitere in judecata, pot sa ma impac doar cu 2 dintre acestia?
Despre ce infractiune este vorba? Vatamare corporala? Loviri si alte violente? Cate zile de ingrijiri medicale ati avut?
Lovirea sau orice acte de violenta cauzatoare de suferinte fizice se pedepsesc conf.art.180 C.Pen.
De asemenea, fapta prin care s-a pricinuit integritatii corporale sau sanatatii o vatamare care necesita pentru vindecare îngrijiri medicale de cel mult 60 de zile se pedepseste conf.art.181 C.pen.
In ambele situatii, actiunea penala se pune in miscare la plangere prealabila, pe cale de consecinta, puteti sa depuneti si/sau sa va retrageti plangerea prealabila, dupa cum apreciati ca v-au fost provocate suferinte fizice sau vatamari corporale de catre toti faptuitorii sau numai de catre unii dintre ei.
O zi lina!
Laura Vilsan, Mediator