avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 574 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Gradatie merit cadru didactic cu un an suspendare
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Gradatie merit cadru didactic cu un an suspendare

Un cadru didactic are dreptul la gradatie de merit conform OMECT 5730/27.10.2008
gradatie pentru patru ani.In timpul acestor ani am avut intrerupt contractul de munca un an de zile conform Legii 128/1997 .In luna iulie 2013 au expirat cei 4 ani si am solicitat sa mi se prelungeasca acordarea gradatiei de merit cu anul in care mi-a fost suspendat contractul de munca.Nu mi s-a dat nici un raspuns concret si as dori sa stiu daca am dreptul sa iau aceasta gradatie pe o perioada de un an,perioada egala cu cea a suspendarii contractului de munca pentru concediu fara plata.
Va multumesc si astept un raspuns sa pot sa solicit unitatii scolare acest drept.

Alte discuții în legătură

Acordare gradatii de merit in invatamantul preuniversitar alb_gabi alb_gabi Buna ziua. Sunt personal didactic auxilar si incepand cu anul 2009 am beneficiat panla la 01.07.2013 de gradatie de merit. - Conform OMECT 5730/2008 - ... (vezi toată discuția)
Acordare gradatie de merit in invatamant molanca molanca Sunt angajata intr-o unitate de invatamant si in data de 01.07.2008 am primit gradatie de merit pe o perioada de 4 ani , conf. Ord.MECT nr. 2575/09.11.2007 . ... (vezi toată discuția)
Gradatia de merit, ccc si un nou dosar pentru gradatie. IoanaScarlii IoanaScarlii Buna ziua. O intrebare daca ma poate lamuri cineva. De la 1 sept. 2016 am obtinut gradatia de merit. In anul scolar 2019-2020 am avut contractul suspendat ... (vezi toată discuția)