avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 946 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... acordare gradatie de merit in invatamant
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

acordare gradatie de merit in invatamant


Sunt angajata intr-o unitate de invatamant si in data de 01.07.2008 am primit gradatie de merit pe o perioada de 4 ani , conf. Ord.MECT nr. 2575/09.11.2007 . In aceeasi luna - iulie 2008 - am intrat in concediu de nastere si apoi in concediu pt. crestere si ingrijire copil, conf.OUG 148/2005. Mi-am reluat activitatea in 17.08.2009. La art.2 alin.2 din Ordinul mai sus amintit se mentioneaza faptul ca gradatia de merit se acorda pe o perioada efectiva de 4 ani, fara a fi luate in calcul perioadele de suspendare a contractului individual de munca din motive neimputabile angajatului sau de exercitare a unei functii in conditiile art. 101 alin. (1), (2), (4) si (5) din Legea nr. 128/1997, cu modificarile si completarile ulterioare..
Intrebarea mea este : eu pot beneficia, legal, de aceasta gradatie si dupa data de 01.07.2012 , proportional cu perioada cat am stat acasa , adica 1 an si 16 zile sau gradatia inceteaza la 01.07.2012? Este un motiv imputabil faptul ca am stat, conform legii, acasa cu copilul.
Din DEX:
IMPUTÁ, impút, vb. I. Tranz. și refl. impers. 1. A (i se) reproșa, a (i se) atribui cuiva fapte, atitudini, gesturi nepotrivite, condamnabile. 2. A face pe cineva răspunzător de o pagubă adusă unei instituții, întreprinderi (unde lucrează), obligându-l la despăgubiri. – Din fr. imputer, lat. imputare.
Sincer, nu cred ca suspendarea CIM din initiativa salariatului este o fapta imputabila.
In opinia dvs. INITIATIVA=IMPUTABIL?
Mai precizez ca, pe adresa primita la scoala este mentionata acordarea gradatiei de merit pe o perioada de 4 ani si nu se specifica faptul ca voi primi gradatie din anul 2008 pana in anul 2012.
In speranta unui raspuns, va multumesc anticipat!
Cel mai recent răspuns: lex64 , utilizator 20:00, 5 Septembrie 2012
Art. 2
(2) Numărul de gradaţii care se vor acorda începând cu anul 2007 se calculează astfel: din numărul stabilit prin aplicarea a 10% din totalul posturilor didactice de predare, posturilor didactice auxiliare şi de conducere se scade numărul de gradaţii acordate în ultimii 3 ani, având în vedere că gradaţia de merit se acordă pe o perioadă efectivă de 4 ani, fără a fi luate în calcul perioadele de suspendare a contractului individual de muncă din motive neimputabile angajatului sau de exercitare a unei funcţii în condiţiile art. 101 alin. (1), (2), (4) şi (5) din Legea nr. 128/1997 privind Statutul personalului didactic, cu modificările şi completările ulterioare.

CCIC nu poate fi considerat ca motiv neimputabil angajatului. De aceea, cadrele didactice care şi-au suspendat activitatea (din acest motiv), nu mai beneficiază de gradaţie de merit la reîntoarcerea în activitate.
la revenire din concediu se reia plata ....dar nu se prelungeste perioada de acordare a gradatiei cu perioada CIC.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Gradatie de merit intrerupta de concediu crestere copil sarah12 sarah12 Am beneficiat de gradatie de merit din 2008 pana in septembrie 2009, cand am intrat in concediu pentru cresterea copilului.Voi reveni la scoala in septembrie ... (vezi toată discuția)
Acordare gradatii de merit in invatamantul preuniversitar alb_gabi alb_gabi Buna ziua. Sunt personal didactic auxilar si incepand cu anul 2009 am beneficiat panla la 01.07.2013 de gradatie de merit. - Conform OMECT 5730/2008 - ... (vezi toată discuția)
Gradatie merit cadru didactic cu un an suspendare candyxxxcandy candyxxxcandy Un cadru didactic are dreptul la gradatie de merit conform OMECT 5730/27.10.2008 gradatie pentru patru ani.In timpul acestor ani am avut intrerupt contractul ... (vezi toată discuția)