Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitatea bugetară şi a ... Acordare gradatii de merit in invatamantul ...
Discuție deschisă în Contabilitatea bugetară şi a serviciilor externalizate

Acordare gradatii de merit in invatamantul preuniversitar

Buna ziua.
Sunt personal didactic auxilar si incepand cu anul 2009 am beneficiat panla la 01.07.2013 de gradatie de merit.
- Conform OMECT 5730/2008 - Metodologia pentru acordarea gradatiei pentru anul 2009 art. 3. Gradaţia de merit se atribuie pe o perioadă de 4 ani, începând cu 1 iulie 2009.
- confom Legii nr.1/2011- Legea Educatiei , art.264 (1) ".....Gradatia de merit se atribuie pe o perioada de 5 ani"
- conform Legii 284/2010- Legea cadru privind salarizarea unitara, Anexa II, cap.I B- Reglementari specifice personalului didactic "Personalul didactic din învăţământ beneficiază de gradaţie de merit, acordată prin concurs. Această gradaţie se acordă pentru 16% din posturile didactice existente la nivelul inspectoratului şcolar, respectiv al instituţiei de nivel superior şi reprezintă o creştere cu 10 clase de salarizare succesive celei deţinute. Gradaţia de merit se atribuie pe o perioadă de 5 ani.
- conform Legii 63/2011- art2(2) Metodologia de calcul ..D.Gradatia de merit, astfel cum este reglementata de Legea 1, art.92,264,311 (g.m. se acorda pe o perioada de 5 ani)
Intrebarea mea este daca pot beneficia de gradatie de merit pe 5 ani conf. legii lor de mai sus sau de 4 ani conf. Metodologiei?
Va multumesc
Pe o perioada de 5 ani, conf OMECTS 6.211 din 13 noiembrie 2012:

ART. 2
(1) Numărul de gradaţii care se acordă se calculează astfel: din numărul stabilit prin aplicarea a 16% din totalul posturilor didactice existente la nivelul inspectoratului şcolar se scade numărul de gradaţii acordate în ultimii 4 ani, având în vedere că gradaţia de merit se acordă pe o perioadă efectivă de 5 ani, fără a fi luate în calcul perioadele de suspendare a contractului individual de muncă din motive neimputabile angajatului sau de exercitare a unei funcţii publice

ART. 3
Gradaţia de merit se atribuie pe o perioadă efectivă de 5 ani, începând cu data de 1 septembrie 2013.

[ link extern ]

Cititi si :
[ link extern ]