avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 663 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitatea bugetară şi a ... Acordare gradatii de merit in invatamantul ...
Discuție deschisă în Contabilitatea bugetară şi a serviciilor externalizate

Acordare gradatii de merit in invatamantul preuniversitar

Buna ziua.
Sunt personal didactic auxilar si incepand cu anul 2009 am beneficiat panla la 01.07.2013 de gradatie de merit.
- Conform OMECT 5730/2008 - Metodologia pentru acordarea gradatiei pentru anul 2009 art. 3. Gradaţia de merit se atribuie pe o perioadă de 4 ani, începând cu 1 iulie 2009.
- confom Legii nr.1/2011- Legea Educatiei , art.264 (1) ".....Gradatia de merit se atribuie pe o perioada de 5 ani"
- conform Legii 284/2010- Legea cadru privind salarizarea unitara, Anexa II, cap.I B- Reglementari specifice personalului didactic "Personalul didactic din învăţământ beneficiază de gradaţie de merit, acordată prin concurs. Această gradaţie se acordă pentru 16% din posturile didactice existente la nivelul inspectoratului şcolar, respectiv al instituţiei de nivel superior şi reprezintă o creştere cu 10 clase de salarizare succesive celei deţinute. Gradaţia de merit se atribuie pe o perioadă de 5 ani.
- conform Legii 63/2011- art2(2) Metodologia de calcul ..D.Gradatia de merit, astfel cum este reglementata de Legea 1, art.92,264,311 (g.m. se acorda pe o perioada de 5 ani)
Intrebarea mea este daca pot beneficia de gradatie de merit pe 5 ani conf. legii lor de mai sus sau de 4 ani conf. Metodologiei?
Va multumesc
Cel mai recent răspuns: carmen01011958 , moderator 13:21, 8 Septembrie 2013
Pe o perioada de 5 ani, conf OMECTS 6.211 din 13 noiembrie 2012:

ART. 2
(1) Numărul de gradaţii care se acordă se calculează astfel: din numărul stabilit prin aplicarea a 16% din totalul posturilor didactice existente la nivelul inspectoratului şcolar se scade numărul de gradaţii acordate în ultimii 4 ani, având în vedere că gradaţia de merit se acordă pe o perioadă efectivă de 5 ani, fără a fi luate în calcul perioadele de suspendare a contractului individual de muncă din motive neimputabile angajatului sau de exercitare a unei funcţii publice

ART. 3
Gradaţia de merit se atribuie pe o perioadă efectivă de 5 ani, începând cu data de 1 septembrie 2013.

[ link extern ]


Cititi si :
[ link extern ]

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Acordarea gradatiei de merit personalului din invatamant b22cyp b22cyp In urma concursului sustinut in data de 31.03.2012 pentru acordarea gradatiei de merit sa incheieat un act aditional prin care se aproba acordarea gradatiei ... (vezi toată discuția)
Am avut gradatie de merit, incepand cu 1 septembrie 2012, iar ... BaraLiviuRadu BaraLiviuRadu Am avut Gradatie de merit, incepand cu 1 septembrie 2012, iar pe 11 noiembrie 2016 am fost arestat! Mai beneficiez de Gradatie, pentru celelalte luni, incepand ... (vezi toată discuția)
Gradatie merit cadru didactic cu un an suspendare candyxxxcandy candyxxxcandy Un cadru didactic are dreptul la gradatie de merit conform OMECT 5730/27.10.2008 gradatie pentru patru ani.In timpul acestor ani am avut intrerupt contractul ... (vezi toată discuția)