avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 499 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Acordarea gradatiei de merit personalului din ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Acordarea gradatiei de merit personalului din invatamant

In urma concursului sustinut in data de 31.03.2012 pentru acordarea gradatiei de merit sa incheieat un act aditional prin care se aproba acordarea gradatiei de merit incepand cu data de 01.01.2012. Este corect sa se acorde din urma aceasta gradatie de merit retroactiv?
Cel mai recent răspuns: ContSters136493 , utilizator 19:41, 23 Iunie 2012
Acordarea gradatiei de merit in invatamantul preuniversitar – Ordinul 5486/2011 – Metodologie

“Ordinul 5486/2011 …. ANEXÃ

METODOLOGIA ªI CRITERIILE privind acordarea gradaţiei de merit în învăţământul preuniversitar

CAPITOLUL I
Acordarea gradaţiei de merit în învăţământul preuniversitar în anul şcolar 2011–2012
Art. 3
Gradaţia de merit se atribuie pe o perioadă efectivă de 5 ani, începând cu data de 1 septembrie 2012.

1.Nu se emite un act aditional pt.aprobarea gradatiei de merit.In acest sens se emite un ordin al ministrului educaţiei, cercetării, tineretului şi sportului privind acordarea gm in urma validarii nominale a candidatilor de catre CA -ISJ.

2.Actul aditional la cimul cadrului didactic se emite pt. modificarea clauzei privind salarizarea,prin acordarea gradatiei de merit ,in cuantum de 25%din sal.de incadrare,pe o perioada de 5ani incepand cu data de 1 septembrie 2012,(data este stabilita prin ordin)daca este vorba despre sesiunea de acordare a gradatiei de merit 2012.
Asadar,G.m. nu se poate acorda retroactiv cu data de 1ianuarie....

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Acordare gradatii de merit in invatamantul preuniversitar alb_gabi alb_gabi Buna ziua. Sunt personal didactic auxilar si incepand cu anul 2009 am beneficiat panla la 01.07.2013 de gradatie de merit. - Conform OMECT 5730/2008 - ... (vezi toată discuția)
Ce sa fac si cum? moweedy2 moweedy2 sunt profesor in invatamantul preuniversitar,grad I,cu gradatie de merit,norma intreaga,de baza la colegiu. nu am perspective si drept urmare am fost ofertat ... (vezi toată discuția)
(re)angajare pensionar - personal didactic auxiliar - implicatii/conditii. Aqua_blue Aqua_blue Buna seara! Am rugamintea sa raspundeti la urmatoarele intrebari: 1) Este legal sa (re)angajezi un pensionar, cu functie de conducere, ca personal ... (vezi toată discuția)