Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Indemnizatia de concediu
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Indemnizatia de concediu

Indemizatia de concediu este o suma primita extra , in afara salariului?Sau este un avans din salariu pt luna cand se efectueaza concediul.Nu vb de prima de vacanta.
Banii pentru zilele de concediu.
Te rog sa detaliezi.
La ce am inteles eu din intrebare, raspunsul ar fi- indemnizatia pentru C.O este o suma de bani pe care salariatul o primeste pentru perioada de efectuare acestuia.
Indemnizatia de CO poate fi primita si sub forma de avans lichidare.
Indemnizatia de concediu se plateste pe langa salariul pe luna respectiva cand ai de efectuat concediul? Adica sunt platit si cu salariul pe luna mai si primesc in avans si indemnizatia de concediu?Sau pe perioada concediului sunt platita doar cu indemnizatia de concediu insa fara salariu????
In perioada efectuarii CO primesti doar indemnizatia.
Am si eu o intrebare in legatura cu indemnizatia de concediu: se plateste in avans doar la cererea angajatului sau angajtorul este obligat prin lege sa o plateasca in avans?
Multumesc