Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Plata in bani a concediului de odihna neefectuat
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Plata in bani a concediului de odihna neefectuat

buna ziua!
Lucrez intr-o institutie publica iar in anul 2011 nu am efectuat concediul de odihna, intrebarea este daca pot sa solicit sa-mi fie platit acest drept,Multumesc!
Categoric, conform legii asa este.Eu am lucrat la privat si nu am luat concediu in 2009, primind banii pe el.Probabil trebuie sa faceti o cerere in prealabil.
Sub nici o forma. Concediul de odihna neefectuat in anul precedent nu se compenseaza cu bani. Trebuie sa il efectuati. Acesta se compenseaza numai in cazul in care salariatul inceteaza raporturile contractuale cu firma/ institutia publica respectiva.
Nu se poate compensa in bani CO neefectuat decat la incetarea raportului de munca / de serviciu ... angajatorul este obligat să acorde concediu, până la sfârşitul anului următor, tuturor salariaţilor care într-un an calendaristic nu au efectuat integral concediul de odihnă la care aveau dreptul.
Si atunci eu de ce am fost platit pentru concediu?Am lucrat la privat nu la stat.
@ BIGHY
Dvs v-a fost cumva incetat c.i.m.? .. si in 2009 si acum sunt aceleasi prevederi legale cu privire la compensarea in bani a CO neefectuat.