Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Pensionare
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Pensionare

Numele meu este Mihailov Stefan si sunt nascut in data de 29.sept.1955,vreau sa stiu daca cand pot iesii la pensie avand in vedere ca lucrez din anul 1973 neintrerupt si am gradul II de munca.
Stiti ceva in sensul ca,incepand cu septembrie 2013 numai pentru o perioada de 3 luni se poate iesii la pensie la varsta de 55 ani si vechime in munca de 35ani?
Va multumesc anticipat,
1. Daca lucrati neintrerupt din 1973 inseamna ca aveti un stagiu de cotizare la pensie de aproximativ 40 de ani.

2. Nu ati precizat:
- cati din acesti ani ati lucrat in gr.a II-a de munca (conform inregistrarilor din carnetul de munca);
- daca anii lucrati in gr.a II-a de munca sunt in procent de 100% (sau mai putin, vedeti tot in carnetul de munca).
toata perioada lucrata este gradul II.
1. Pentru un barbat nascut in septembrie 1955 varsta standard de pensionare este de 65 de ani, stagiul complet de cotizare este de 35 de ani iar stagiul minim de cotizare este de 15 ani.

2. Pentru cei 40 de ani lucrati in gr.a II-a de munca:
- se reduce varsta standard de pensionare cu 8 ani (65 - 8 = 57 de ani).
- se adauga la stagiul de cotizare 10 ani (40 + 10 = 50 ani).

3. - Puteti sa solicitati pensie pentru limita de varsta oricand de acum inainte.
- Puteati sa o faceti de cand ati implinit 57 de ani.
Iesirea la pensie pe o perioada de 3 luni,incepand cu septembrie 2013,la varsta de 55 de ani si stagiu de 35 de ani este un zvon.Eu nu cred asa ceva.

Nu exista gradul II de munca.
A fost pana in 31/03/2001 grupa a II-a de munca.

Precizati:
Ani,luni si zile de grupa II-a.
Procentul.
Daca dupa 01/04/2001 ati lucrat in conditii deosebite de munca:ani,luni si zile.
Carp Mircea, utilizator