Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Varsta de pensionare
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Varsta de pensionare

sotul meu este nascut in 01.08.1955,a lucrat 42 ani,din care 40 in grupa a 2 de munca,cand poate iesi la pensie ?
1. Pentru un barbat nascut in august 1955 varsta standard de pensionare este de 65 de ani, stagiul complet de cotizare este de 35 de ani iar stagiul minim de cotizare este de 15 ani.

2. Pentru cei 40 de ani lucrati in gr. a II-a de munca (in procent de 100%):
- se reduce varsta standard de pensionare cu cu 8 ani (65 - 8 = 57 de ani);
- se adauga la stagiul de cotizare 10 ani (42 + 10 = 52 de ani).

3. Poate solicita pensie pentru limita de varsta, la 57 de ani, in august 2012, adica oricand de azi inainte.