Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... data iesire pensie
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

data iesire pensie

Buna ziua. Va rog frumos sa-mi raspundeti la urmatoarea intrebare:
Nascut 14 martie 1955, Barbat; vechime 36 ani 11 luni din care: 10 ani 4 luni grupa I -100% si 14 ani 6 luni grupa a II-a - 100 %. va rog sa-mi spuneti cand poate iesi la pensie. Va multumesc.
1. Pentru un barbat nascut in martie 1955 varsta standard de pensionare este de 65 de ani, stagiul complet de cotizare este de 35 de ani iar stagiul minim de cotizare este de 15 ani.

2. Pentru anii lucrati in gr. I de munca:
- se reduce varsta standard de pensionare cu 5 ani;
- se adauga la stagiul de cotizare 5 ani si 2 luni.

3. Pentru anii lucrati in gr. a II-a d muna:
- se reduce varsta standard de pensionare cu 3 ani;
- se adauga la stagiul de cotizare 3 ani si 7 luni.

4. - Varsta standard redusa de pensionare este de 65/0 - 5/0 - 3/0 = 57 de ani;
- Stagiul de cotizare este de 36/11 + 5/2 + 3/7 = 45 de ani si 8 luni.

5. Poate solicita pensie pentru limita de varsta la 57 de ani, in martie 2012, adica oricand de azi inainte.
Valeriu TUDOR, Consultant resurse umane
Va multumesc mult raspuns. Azi a depus dosarul.