avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 676 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... data iesire pensie
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

data iesire pensie

Buna ziua. Va rog frumos sa-mi raspundeti la urmatoarea intrebare:
Nascut 14 martie 1955, Barbat; vechime 36 ani 11 luni din care: 10 ani 4 luni grupa I -100% si 14 ani 6 luni grupa a II-a - 100 %. va rog sa-mi spuneti cand poate iesi la pensie. Va multumesc.
Cel mai recent răspuns: CameliaGh , utilizator 17:53, 7 Ianuarie 2014
1. Pentru un barbat nascut in martie 1955 varsta standard de pensionare este de 65 de ani, stagiul complet de cotizare este de 35 de ani iar stagiul minim de cotizare este de 15 ani.

2. Pentru anii lucrati in gr. I de munca:
- se reduce varsta standard de pensionare cu 5 ani;
- se adauga la stagiul de cotizare 5 ani si 2 luni.

3. Pentru anii lucrati in gr. a II-a d muna:
- se reduce varsta standard de pensionare cu 3 ani;
- se adauga la stagiul de cotizare 3 ani si 7 luni.

4. - Varsta standard redusa de pensionare este de 65/0 - 5/0 - 3/0 = 57 de ani;
- Stagiul de cotizare este de 36/11 + 5/2 + 3/7 = 45 de ani si 8 luni.

5. Poate solicita pensie pentru limita de varsta la 57 de ani, in martie 2012, adica oricand de azi inainte.
Ultima modificare: Luni, 6 Ianuarie 2014
Valeriu TUDOR, Consultant resurse umane
Va multumesc mult raspuns. Azi a depus dosarul.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Pensia limită de vârstă siminaaneta siminaaneta Bună ziua Sunt născut la data de 16.12.1955 şi am lucrat 8 ani şi 5 luni în grupa I-a de muncă şi 12 ani şi 3 luni în grupa a II-a în procent de ... (vezi toată discuția)
Calcul pensie mariusmocanu21 mariusmocanu21 Buna ziua! Va deranjez cu o intrebare! Tatal meu,nascut pe 6 martie 1954 ar dori sa iasa la pensie si nu stie daca indeplineste conditiile necesare. Acestea ... (vezi toată discuția)
Pensionare sorinsorinel sorinsorinel sunt nascut in data de 16 02 1962 si lucrez din anul 1978 august am lucrat 15 ani grupa a 2 si 10 ani grupa 1 sectoare calde. doresc sa-mi raspundeti daca pot ... (vezi toată discuția)