Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Calcul pensie
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Calcul pensie

Buna ziua! Va deranjez cu o intrebare! Tatal meu,nascut pe 6 martie 1954 ar dori sa iasa la pensie si nu stie daca indeplineste conditiile necesare. Acestea sunt datele legate de vechimea sa:
- 12 ani si 10 luni grupa - I-a, conform ordinului 50/1990
- 11 ani si 6 luni grupa - II-a conform ordinului 50 /1990
- 3 ani si 6 luni conditii deosebite. Legea 19/2000
- 5 ani si 9 luni ( nu li s-a m-ai dat grupa dupa anul 2006 lucrand tot in minerit )
- 1 an si 3 luni armata
- 2 ani si 3 luni somaj

Total ani : 37 ani

Va multumesc!

1. Pentru un barbat nascut in martie 1954 varsta standard de pensionare este de 65 de ani, stagiul complet de cotizare este de 35 de ani iar stagiul minim de cotizare este de 15 ani.

2. - Stagiul militar obligatoriu este perioada asimilata stagiului de cotizare la pensie si se ia in calcul numai la pensia pentru limita de varsta.
- Perioada de somaj indemnizat este stagiu de cotizare la pensie.

3. Pentru anii lucrati in grupa I de munca (in procent de 100%):
- se reduce varsta standard de pensionare cu 6 ani;
- se adauga la stagiul de cotizare 6 ani si 5 luni.

4. Pentru anii lucrati in grupa a II-a de munca (in procent de 100%):
- se reduce varsta standard de pensionare cu 2 ani;
- se adauga la stagiul de cotizare 2 ani si 2 luni.

5. Pentru anii lucrati in conditii deosebite (in procent de 100%):
- nu se reduce varsta standard de pensionare deoarece trebuia cel putin 6 ani;
- se adauga la stagiul de cotizare 10 luni.

6. Asadar:
- varsta standard redusa de pensionare este de 65/0 - 6/0 -2/0 = 57 de ani;
- stagiul de cotizare este de 35/10 + 6/5 + 2/2 + 0/10 = 43 de ani si 3 luni.

7. Puteti solicita pensie pentru limita de varsta, la 57 de ani, in martie 2011, adica oricand de azi inainte.
Valeriu TUDOR, Consultant resurse umane