Forum Discuţii juridice Contencios administrativ sau ... PROCES VERBAL DE CONSTATARE SI SANCTIONARE A ...
Discuție deschisă în Contencios administrativ sau probleme juridice cu autorităţile, contravenţii

PROCES VERBAL DE CONSTATARE SI SANCTIONARE A CONTRAVENTIEI NECOMUNICAT CONTRAVENIENTULUI PE BAZA CARUIA PRIMARIA A EMIS UN TITLU EXECUTORIU

Primaria, respectiv Serviciul Public de Impozite si Taxe, poate emite Somatie de plata si, atasat de aceasta, un titlu executoriu pe baza unui proces verbal de constatare si sanctionare a contraventiei pentru care nu detin o dovada de comunicare catre contravenient? Executarea amenzii este prescrisa, nefiindu-mi comunicata in termenul legal de o luna, iar agentul constatator/ unitatea din care face parte acesta a trimis procesul verbal catre Primaria orasului unde domiciliez insotit fiind doar de plicul postal pe care este inscris faptul ca perioada de pastrare la oficiul postal a expirat. Imi puteti spune de partea cui este greseala in situatia de fata/ daca s-a procedat corect?
Faptul ca nu ati mers la posta sa ridicati pv-ul nu inseamna ca nu vi s-a comunicat. Dimpotriva, este legal comunicat si v-a cam expirat termenul de 15 zile in care il puteati ataca.
Am citit si un RIL din 2013 in care se precizeaza ca procesul verbal se considera comunicat atunci cand refuzul de primire al contravenientului este expres si, mai mult decat atat, sa fie consemnat intr-un proces verbal de catre functionarul postal. Se mai preciza ca refuzul tacit de luare la cunostinata al contravenientului exprimat prin neprezentarea la oficiul postal nu echivaleaza cu indeplinirea formalitatilor de comunicare.
raduiulian92, utilizator
neprezentarea la oficiul postal*
Nu cred ca ati citit atent. S-a decis tocmai invers, ca reprezinta dovada de comunicare. Cititi ce a decis ICCj, nu care sunt opiniile contrare.
ContSters214341, utilizator
Amenda am primit-o in decembrie 2012. Opereaza retroactiv modificarile aduse de RIL?