avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1080 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Pensie anticipata
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Pensie anticipata

Buna,
As vrea sa ies la pensie insa sunt confuz in ceea ce priveste legislatia (vechi sau cel nou). Eu am 60 de ani inpliniti in luna martie, 41 de ani , 7 luni si 25 zile lucrate din care 6 ani si 8 luni am fost incadrat in grupa 2 de munca. In acest timp am lucrat continuu (norma intreaga) fara intrerupere si am cotizat constant la stat. In aceste conditii as putea iesi la pensie anticipat fara penalizare?
Cel mai recent răspuns: ana-cer , moderator 19:44, 24 Iulie 2013
De ce nu s-a returnat adeverinta? Sper ca nu era originala.
Exact cum este scrisa grupa in carnetul de munca?
Ar trebui sa fie ceva de genul:
- incadrat in conditiile grupei a II-a de munca cf. Ord.50/1990 ........ : data 1
- incetat incadrarea in grupa a II-a de munca: data 2
- total perioada lucrata in grupa a II-a de munca: 6 ani si 8 luni, procent 100% sau 80% sau 50%
procent 100%
Tot nu m-ati lamurit cum scrie in cartea de munca sau in adeverinta de grupa?

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Calculare pensie anticipata partiala lorennna2000 lorennna2000 Buna ziua .Nascuta 04.1957 31 ani vechime in munca din care 9 ani la spital ca asistenta medicala 1982-1991, -- in invatamant din 1991 si pana in ... (vezi toată discuția)
Varsta pensionare dellya dellya Tata este nascut la 30.10.1951, are 41 ani de munca, din care 13 gr. II. La ce varsta se poate pensiona de drept si anticipat, si daca i se va diminua mult ... (vezi toată discuția)
Pensie anticipata ninavasi ninavasi Buna ziua, Ma intereseaza si pe mine cand pot iesi la pensie anticipat daca am 36 ani lucrati ,dintre care 6 ani cu grupa a II-a, varsta de 59 ani-barbat. (vezi toată discuția)