Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Pensie anticipata
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Pensie anticipata

Buna,
As vrea sa ies la pensie insa sunt confuz in ceea ce priveste legislatia (vechi sau cel nou). Eu am 60 de ani inpliniti in luna martie, 41 de ani , 7 luni si 25 zile lucrate din care 6 ani si 8 luni am fost incadrat in grupa 2 de munca. In acest timp am lucrat continuu (norma intreaga) fara intrerupere si am cotizat constant la stat. In aceste conditii as putea iesi la pensie anticipat fara penalizare?
De ce nu s-a returnat adeverinta? Sper ca nu era originala.
Exact cum este scrisa grupa in carnetul de munca?
Ar trebui sa fie ceva de genul:
- incadrat in conditiile grupei a II-a de munca cf. Ord.50/1990 ........ : data 1
- incetat incadrarea in grupa a II-a de munca: data 2
- total perioada lucrata in grupa a II-a de munca: 6 ani si 8 luni, procent 100% sau 80% sau 50%
procent 100%
Tot nu m-ati lamurit cum scrie in cartea de munca sau in adeverinta de grupa?