Forum Discuţii juridice Învăţământ - probleme ... Admitere la a doua facultate de stat - fãrã taxã
Discuție deschisă în Învăţământ - probleme juridice conexe

Admitere la a doua facultate de stat - fãrã taxã

Există prevăzut undeva că dacă ai urmat o facultate de stat- fără taxă- nu mai ai voie să urmezi o alta? Am un prieten a cărui copil a intrat anul trecut la Institutul de Educaţie Fizică şi Sport cu medie mare la fără taxă...anul acesta a încercat să se înscrie la Academia de Poliţie...însă a fost refuzat...pe motivul mai sus menţionat....dacă puteţi să mă ajutaţi...specificând şi legea?...Mulţumesc
nu stiu sa va specific actul de reglementare, dar se poate face o singura facultate fara taxa. in rest, se pot face oricate, dar CU taxa.
Legea Educatiei Nationale 1/2011
Cap. III Admiterea în programe de studii
Sectiunea a 5-a Organizarea studiilor universitare
Art. 142
[...]
(6) O persoană poate beneficia de finanţare de la buget pentru un singur program de licenţă, pentru un singur program de master şi pentru un singur program de doctorat.
mda,nasoala situatie!intradevar statul subventioneaza doar o facultate si cum academia este gratuita,adica tot suportata de catre stat,din acest motiv a fost respins.incorect,dar deeee....astea sunt regulile in Romania