avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 536 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Executare silită Infiintare Poprire pentru o amenda contraventionala
Discuție deschisă în Executare silită

Infiintare Poprire pentru o amenda contraventionala

Astazi am primit un email de la banca pe care am cardsi imi spuneau urmatoarele :

Va informam ca in data de 19/07/2013 pe contul/urile dumneavoastra deschis/e la[]Bank a fost instituita o poprire cu urmatoarele date de identificare:

Organul de executare: Consiliul Local Ploiesti
Dosar executare: 2506/11.07.2011
Numar adresa infiintare: 56190/20.06.2013
Suma poprita: 286 RON
Suma poprita reprezinta: Amenda contraventionala

Pana la solutionarea popririi, sumele existente in conturile dumneavoastra vor fi indisponibilizate pana la concurenta sumei poprite sus mentionate.

Imi poate explica ceva ce inseamna acest mesaj?
Ultima modificare: Marți, 23 Iulie 2013
ContSters214341, utilizator
Cel mai recent răspuns: ContSters214341 , utilizator 12:05, 23 Iulie 2013
Inseamna ca ati luat o amenda in ploiesti, si ca anaf-ul a poprit contul dvs. pt. a-si recupera banii.
Deci acest cont va ramane blocat pana voi plati amenda,sau daca voi incerca sa adaug bani in acel cont acestia vor fi sustrasi de anaf?Va multumesc pentru raspunsul prompt.
Nu vor fi sustrasi. Vor fi virati de banca, tert poprit, catre organul de executare, pana la limita sumei pentru care s-a dispuz masura indisponibilizarii contului.Restul ramas il veti putea folosi.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Poprire cont marianapirvu marianapirvu buna ziua, as dori sa aflu daca in conditiile in care o societate are poprire pe cont pentru neplata contributiilor la stat si intra bani in cont pot retrage ... (vezi toată discuția)
Proprire cont ContSters166822 ContSters166822 Buna ziua, ce fac cand am proprire cont de la ANAF? Cum procedez? (vezi toată discuția)
Oprire bani din cont persoanl pt amenzi evascu evascu Azi dimineata,sotul meu a primit o suma de bani in contul personal,la ora 12 s-a dus sa scoata banii, de la banca i s-a spus ca banii au fost in cont la ora ... (vezi toată discuția)