Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Alocatie de stat pt. copii
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Alocatie de stat pt. copii

Fiica mea a nascut o fetita in Italia , nu a beneficiat de aloctie pt. copil , fiindca ea nu a mai putut sa lucreze dupa ca a ramas insarcinata , ia partenerul ei nu era angajat cu contract de munca . Acum locuiesc si lucreaza in tara. Vrem sa stim daca sa acorda alocatia retroactiv si unde sa ne adresam. Va multumesc.
~ Conținut șters la cerere ~
1. Din Legea 61/1993 privind alocația de stat pentru copii:

Art. 6
(4) Dreptul la alocația de stat pentru copii se stabilește începând cu luna următoare celei în care s-a născut copilul, iar plata drepturilor se face începând cu luna următoare depunerii cererii

(5) În cazul în care cererea este înregistrată ulterior lunii în care s-a născut copilul, plata alocației de stat pentru copii se poate face și pentru perioadele anterioare, dar nu mai mult de 12 luni

(6) Dreptul la alocația de stat pentru copii încetează începând cu luna următoare celei în care nu mai sunt îndeplinite condițiile de acordare

2. Asadar puteti primi locatia de stat pentru copii retroactiv pentru cel mult 12 luni.

3. Mergeti la primaria de domiciliu cu actele dvs. de identitate si cu certificatul de nastere a copilului.
Va multumesc pentru informatii.