avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 632 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Alocatie de stat pt. copii
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Alocatie de stat pt. copii

Fiica mea a nascut o fetita in Italia , nu a beneficiat de aloctie pt. copil , fiindca ea nu a mai putut sa lucreze dupa ca a ramas insarcinata , ia partenerul ei nu era angajat cu contract de munca . Acum locuiesc si lucreaza in tara. Vrem sa stim daca sa acorda alocatia retroactiv si unde sa ne adresam. Va multumesc.
Cel mai recent răspuns: mariana-viorica , utilizator 14:29, 25 Iulie 2013
~ Conținut șters la cerere ~
1. Din Legea 61/1993 privind alocația de stat pentru copii:

Art. 6
...
(4) Dreptul la alocația de stat pentru copii se stabilește începând cu luna următoare celei în care s-a născut copilul, iar plata drepturilor se face începând cu luna următoare depunerii cererii

(5) În cazul în care cererea este înregistrată ulterior lunii în care s-a născut copilul, plata alocației de stat pentru copii se poate face și pentru perioadele anterioare, dar nu mai mult de 12 luni

(6) Dreptul la alocația de stat pentru copii încetează începând cu luna următoare celei în care nu mai sunt îndeplinite condițiile de acordare
...

2. Asadar puteti primi locatia de stat pentru copii retroactiv pentru cel mult 12 luni.

3. Mergeti la primaria de domiciliu cu actele dvs. de identitate si cu certificatul de nastere a copilului.
Va multumesc pentru informatii.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Alocatia copilului meu clamparustefan clamparustefan buna ziua am si eu o intrebare ,am o fetita nascuta in italia nu am beneficiat de nici o alocatie in italia si acum am depus actele pt alocatie in romania ... (vezi toată discuția)
Alocatie de stat nou nascut retroacitv si acte necesare amy_gabry amy_gabry Buna ziua, am o fetita nascuta in Italia in oct 2009 , nu a beneficiat de alocatie pana acum. Depunand dosarul in ianuarie 2013, pe ce perioada va primi ... (vezi toată discuția)
Alocatie copil neridicata de 6 ani Carmen1000 Carmen1000 Buna ziua. Am o fiica de 16 ani si de 6 ani nu i-am ridicat alocatia. Am fost la Directia de asistenta sociala si mi s-a spus ca trebuie sa fac dosar nou si ... (vezi toată discuția)