Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... alocatia copilului meu
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

alocatia copilului meu

buna ziua am si eu o intrebare ,am o fetita nascuta in italia nu am beneficiat de nici o alocatie in italia si acum am depus actele pt alocatie in romania ,acum fetita are 2 ani si o luna ,la primarie unde am depus actele au spus ca fetita beneficiaza doar de 1 an din urma , de ce :O

multumim
Din Legea 61/1993 privind alocatia de stat pentru copii:

Art. 6
(4) Dreptul la alocația de stat pentru copii se stabilește începând cu luna următoare celei în care s-a născut copilul, iar plata drepturilor se face începând cu luna următoare depunerii cererii

(5) În cazul în care cererea este înregistrată ulterior lunii în care s-a născut copilul, plata alocației de stat pentru copii se poate face și pentru perioadele anterioare, dar nu mai mult de 12 luni

(6) Dreptul la alocația de stat pentru copii încetează începând cu luna următoare celei în care nu mai sunt îndeplinite condițiile de acordare
De ce in Italia nu ati beneficiat de alocatia pentru copil?