Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Mostre
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Mostre

Buna ziua
O societate nou infiintata cu obiectul de activitate comert cu amanuntul prin intermediul caselor de comert si internet , si care ofera produse si servicii pentru nunta/botez , are pe stoc produse folosite ca mostre , pentru a fi puse pe site si prezentate clientilor.
Cum se inregistreaza aceste produse?
Se inregistreaza ca produse pentru reclama si publicitate ,cheltuiala a firmei
si se foloseste contul 623 analitic.
623=401
4426=401
401=5121 sau 5311,plata facturi.
Problema e ca pentru aceste produse nu exista factura de la furnizor, sunt aduse de cei doi asociati ( unele produse sunt handmade, facute de ei)