Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Calcul indemnizatie crestere copil
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Calcul indemnizatie crestere copil

Buna ziua. Daca puteti sa ma ajutati cu o informatie in ceea ce priveste veniturile ce se calculeaza pentru indemnizatia de crestere a copilului. Urmeaza sa nasc cel de-al doilea copil si stiu ca indemnizatia pentru primul ar fi intrat in calcul ca si venit secundar. Primul copil tocmai a implinit 2 ani, dar indemnizatie am avut doar in primul an, apoi am beneficiat de stimulentul de 500 lei. Intrebarea mea este daca si acest stimulent se ia in calcul ca fiind venit.
Multumesc.
1. Nu exista notiunea de venit secundar in acest caz.

2. Se iau in calcul veniturile profesionale din cele 12 luni premergatoare nasterii copilului, inclusiv veniturile din indemnizatia pentru CCC1.

3. Stimulentul de insertie nu se ia in calculul indemnizatiei pentru CCC2.