Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe venit, ... Impozit venit din arenda
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe venit, CAS, CASS

Impozit venit din arenda

Buna ziua! In aprilie 2010 am incheiat un contract de arenda pentru o livada in vederea accesarii unor fonduri nerambursabile prin A.P.D.R.P.(Masura 141).In octombrie 2010 am infiintat o Intreprindere Individula in acelasi scop, avand ca unic obiect de activitate "cultivarea fructelor ". Anual am platit impozitul aferent veniturilor obtinute din activitatea agricola. In acest an am fost notificata de Directia Finantelor Publice ca am de achitat impozit pentru venituri din arenda.
Veniturile pe le-am realizat in cadrul Intrep Indiv si pentru care am platit impozit sunt obtinute inclusiv de pe terenul pe care il detin in arenda.
Trebuie sa platesc din nou impozit pentru veniturile obtinute de pe acest teren?
Multumesc!
In aprilie 2010, erati persoana fizica. In octombrie 2010 sunteti I.I. Trebuia facut act aditional la contractul de arendare unde se modifica arendatorul, din Ionescu.. in I.I. IONESCU ..care trebuia depus si la primarie si la finante.
In calitate de I.I. trebuia facuta factura catre arendas, -fara tva- (sau optional cu tva) pentru arenda cuvenita .Veniturile care le-ati inregistrat la I.I. ca fiind din arenda pe ca baza le-ati inregistrat ? Trebuie sa mergeti cu evidenta contabila la finante si lamuriti cu ei...Va trebui sa faceti declaratia 200 rectificativa ..