Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe venit, ... Obligativitate plata impozit agricol
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe venit, CAS, CASS

Obligativitate plata impozit agricol

Buna ziua.Detin in arenda o livada traditionala de meri f batrana,nestropita de 10 ani, inregistrata la APIA ca pasune permanenta.In aceste coditii trebuie sa plates impozit pe norma de venit?Asemenea norma stabilita de 3800 lei/ha nu poate fi reala la o asemenea livada,care are o productivitate foarte redusa .
Va multumesc
Nu ati expus bine situatia. Detin in arenda ?Cum ?ati dat in arenda sau ati luat ca arendas? Daca sunteti proprietara a unei livezi de pana la 1,5 ha si nu este data in arenda nu platiti impozit. Daca este peste 1,5 ha se plateste pt.ce depaseste ,,la 3800/ha x 16%.= 608 lei/1 ha
Deci nu platiti 3800 lei pt.1 ha.ci 608 lei.
Daca ati dat in arenda la un arendas care lucreaza efectiv livada,-cu contract de arendare- sunt doua posibilitati de plata: 1)ori platiti dvs. din suma ce o primiti de la arendas ,conform Decl.200 ce o depuneti la Finante si veti primi decizia de impunere. 2) ori la suma ce o primiti ,arendasul va retine impozitul si il va vira la bugetul de stat.
Cat priveste starea de productie a livezii ,spuneti ca la APIA e inregistrat terenul ca pasune permanenta si atunci se va impozita ca pasune nu ca livada.Cei de la APIA ce au zis ?Dar cei de la Finante ? Trebuie sa se lamureasca problema ..