Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe venit, ... Impozit livada cires
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe venit, CAS, CASS

Impozit livada cires

Daca arendez 3.5 hectare livada cires ce impozit pe venit platesc la anaf?
Sunt PFA. Multumesc.
george-neagu, moderator
Veti fi impozitat pe norma de venit prin depunerea declaratiei 221 in maxim 15 zile de la luarea in arenda. Cautati care e norma de venit pentru activitati agricole de la nivelul judetului unde e livada. Veti plati impozit la livada pe rod la ce depaseste 1,5 ha. De exemplu am gasit in judetul arad, la pomi pe rod e 1200 lei/ha.
Pentru pfa veti mai plati contributie la sanatate si pensie (daca nu mai aveti in alta parte un contract de munca valabil).
Asta pe langa impozitul pe venitul din arenda si contributie la sanatate pe care il retineti si platiti la stat din valoarea cuvenita proprietarului.