Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida simplă ... Declaratia 221 pentru plantatie care nu e inca pe rod
Discuție deschisă în Contabilitate - partida simplă şi obligaţii fiscale declarative pentru PFA, II, AF

Declaratia 221 pentru plantatie care nu e inca pe rod

Buna ziua,

Am o plantatie de arbusti fructiferi abia infiintata anul acesta, deci ea va da ceva rod cel mai devreme in 2016 (15% fata de maturitate), iar apoi ajunge progresiv la maturitate abia in anul 8 de la infiintare. Totusi, cei de la Adm. Fin. mi-au trimis notificare, ca nu am depus declaratia 221. Am fost acolo, incercand sa-i explic functionarei cum stau lucrurile, deci ca n-am niciun fel de venit inca, deci nu pot sa-mi ceara sa platesc impozit. Dar nici n-a vrut sa auda,spunand ca pentru plantatia pe care o am se considera norma de venit 1385 lei/ha, pentru ce depaseste 1 ha. N-am platit, dar va rog sa ma sfatuiasca cineva, cum as putea scapa de aceasta datorie fictiva.

Va multumesc anticipat si va doresc un An nou cu sanatate si bucurie!
Impozitul care se plateste in urma depunerii declaratiei 221 se refera la livada pe rod.
Art. 72 din codul fiscal: Pomi pe rod, până la 1,5 ha neimpozabil.
Cand ati infiintat acea livada cred ca ati avut un proiect/autorizatie de infiintare a unei plantatii de pomi prin care sa le demonstrati perioada pana sa intre pe rod.
Dvs ce suprafata aveti in total ?
Multumesc. Da, am autorizatie, dar nu specifica decat ce soiuri pot planta, pe ce suprafata si sa ma incadrez in perioada de plantare de 2 ani de la emiterea autorizatiei. Deci nicio referire la anul cand va intra pe rod. Aveti o alta sugestie?
M-am gandit sa trimit un raspuns in scris la Fisc si sa le explic situatia. Poate asa se gandesc mai bine si imi dau o solutie pertinenta.
Am 6 ha.
Da. Faceti o hartie catre finante (in care sa specificati ca impozitul se refera la venitul obtinut de pe acel teren si ca in codul fiscal, la art. 72 se refera la suprafata cu pomi pe rod) la care atasati copie dupa decizia de impunere, autorizatia si daca aveti de la cei ce v-au livrat pomii o hartie cu ce spuneati referitor la cand intra pe rod.
Dar asta faceti-o repede.