Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Pensionare boala (invaliditate)
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Pensionare boala (invaliditate)

Buna ziua.Am hepatita cronica virala C,si vreau sa stiu daca ma pot pensiona de boala.Am 51 ani si peste 30 ani vechime.Va multumesc
1. - Se poate beneficia de pensie de invaliditate oricand, daca medicii vor hotari asta.
- Pensionarea pentru invaliditate nu mai este conditionata de un anumit stagiu de cotizare in functie de varsta.

2. Incadrarea intr-un grad de invaliditate se face prin decizie emisa de medicul expert al asigurarilor sociale.

3. Propunerea pentru incadrarea in grad de invaliditate se face de catre medicul specialist care asigura asistenta medicala.

4. - Trimiterea catre medical specialist o da medicul de familie.
- Asadar se incepe cu o vizita la medicul de familie.