Forum Discuţii juridice Executare silită Cedare bun adjudecat!
Discuție deschisă în Executare silită

Cedare bun adjudecat!

Adjudecatarul unui imobil, poate ceda dreptul său, prin contract, unei alte persoane care a pierdut licitația, asfel încât aceasta să consemneze suma respecvă? Desi legea solicită consemnarea prețului de către adjudecatar în 30 de zile de la adjudecare, nu știu să existe vreun art. de lege care să interzică expres acest lucru.
ContSters61634, utilizator
legea spune clar ca adjudecatarul este obligat sa plateasca intregul pret in 30de zile. Nu are cum sa cedeze acest drept decat printr-o vanzare ulterioara a imobilului.
Pentru ca licitatia sa se finalizeze si adjudecatarul licitatiei sa poata intra in posesia actului de adjudecare,acesta in termen are obligatia sa achite intreaga suma,
Concret este necesar ca executorul sa detina la dosar dovada virarii in cont a sumei pe numele adjudecatarului,indiferent cine face plata in fapt
Ulterior adjudecatarul,poate dispune de bunul imobil adjudecat dupa cum crede de cuviinta