avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 232 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Probleme in contabilitate
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Probleme in contabilitate

In urma efectuarii unor verificari am observat ca trebuia sa am alte solduri finale in gestiune de marfuri si nu stiu acum cum sa le corectez avand in vedere ca am depus deja declaratia 100 pentru trimestrul II.
Problema este la facturile de iesire a marfurilor nu la cele de intrare.
Ma gandeam sa anulez facturile inregistrate gresit si sa le fac corect in iulie sau sa modific direct facturile in luna in care au fost inregistrate si impozitul pe profit o sa se regleze in declaratia 101?(desi nu cred ca e corecta a doua varianta)

Cum credeti ca e mai bine sa fac?

Multumesc!
Cel mai recent răspuns: ela david , utilizator 13:19, 26 Iulie 2013
Eu as face corectia in luna iunie, urmand sa depun o declaratie rectificativa (D710) in ceea ce priveste impozitul pe profit pentru trim 2 ,
Pentru luna iunie este importanta o balanta curata in urma careia sa se intocmeasca si bilantul la jumatatea anului.:)

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Impozit profit dec 2009 COCA2302 COCA2302 Buna ziua am urmatoarea situatie: trim 1-profit- 11749 declarat si platit trim 2-profit-15371 declarat si platit trim 3-profit-9290 declarat si platit trim ... (vezi toată discuția)
Declaratia 101 1-2 1-2 Se depune declaratia 101 pentru ianuarie 2013, la firmele care au trecut cu data de 01.02.2013 la microintreprinderi? (vezi toată discuția)
Rectificativa la d101 mioara2012 mioara2012 Buna ziua! Va rog sa ma ajutati cu o informatie pt care va multumesc anticipat. Am primit o adresa de la Finante in care sunt atentionata ca exista ... (vezi toată discuția)