Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Probleme in contabilitate
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Probleme in contabilitate

In urma efectuarii unor verificari am observat ca trebuia sa am alte solduri finale in gestiune de marfuri si nu stiu acum cum sa le corectez avand in vedere ca am depus deja declaratia 100 pentru trimestrul II.
Problema este la facturile de iesire a marfurilor nu la cele de intrare.
Ma gandeam sa anulez facturile inregistrate gresit si sa le fac corect in iulie sau sa modific direct facturile in luna in care au fost inregistrate si impozitul pe profit o sa se regleze in declaratia 101?(desi nu cred ca e corecta a doua varianta)

Cum credeti ca e mai bine sa fac?

Multumesc!
Eu as face corectia in luna iunie, urmand sa depun o declaratie rectificativa (D710) in ceea ce priveste impozitul pe profit pentru trim 2 ,
Pentru luna iunie este importanta o balanta curata in urma careia sa se intocmeasca si bilantul la jumatatea anului.:)