Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Cerere de abtinere solutionata de judecator recuzat
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Cerere de abtinere solutionata de judecator recuzat

Judecatorul recuzat intr-o cauza civila solutioneaza a cerere de abtinere in aceeasi cauza. Este sau nu o incalcare a normelor de procedura prevăzute de art. 32, alin. 2 din vechiul Cod de procedura civilas, in conditiile in care nu s-a pronuntat asupra fondului?
Art. 32 alin. 2 din Codul de procedura civila prevede situatia in care , odata admisa cererea de recuzare indreptata impotriva unui judecator, acesta urmeaza sa se retraga de la solutionarea pricinii.Din punct de vedere legal, faptul ca judecatorul recuzat, face parte din completul urmator care a fost investit cu solutionarea unei cereri de abtinere formulata de judecatorul ce a intrat imediat dupa cel recuzat in dosar, nu este o incalcare a normelor de procedura cata vreme , judecatorul recuzat judeca doar cererea de abtinere formulata de judecatorul ce a intrat in dosar dupa admiterea recuzarii primului si nu intra in solutionarea fondului pricinii.Se incalca procedura numai atunci cand, fiind recuzat, primul judecator se pronunta atat in ceea ce priveste cererea de abtinere formulata de celalalt judecator dar intra si in fondul cauzei, asa incat, se incalca in acest sens , articolul invocat.