Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... Consultare situatie Biroul de Credit
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

Consultare situatie Biroul de Credit

Buna ziua,

Am avut un credit luat in 2005 care ulterior s-a prescris. Nu a fost vina mea, e mai complicat.
Am consultat Biroul de Credit acum cateva zile. Am un credit raportat acolo ce dateaza din 05-08-2008. Creditul este luat in data de 28-09-2005. La sectiunea "Sumar conturi" acesta este trecut "Starea: Credit fara restante" suma datorata "0" suma restanta "0"

Intrebarea mea este daca mai are rost sa incerc sa aplic la vreo banca pentru vreun card sau credit sau la vreun IFN si daca stie cineva ce criterii sunt luate in considerare dupa consultarea Biroului de Credit. Intreb asta pentru ca am fost la un IFN si mi s-a spus ca e totul in regula in ceea ce priveste situatia mea actuala privind locul de munca, salariul, suma pe care vreau sa o iau doar ca la Biroul de Credit la "Stare cont" trebuie sa fie "Cont inchis" si mi-au cerut o "Adresa inchidere credit" de la banca respectiva. Daca creditul s-a prescris pot sa ma duc eu la banca respectiva sa cer adresa inchidere credit ?
In mod normal la momentul achitarii integrale a unui credit, banca notifica din oficiu BC. De multe ori uita sa faca acest lucru dar daca le solicitati sunt obligati s-o faca. Nu cunosc situatia dvs. mai speciala dar daca nu aveti datorii fata de ei asa cum reiese mergeti si le solicitat sa notifice inchiderea creditului
Veti primi de la banca, o notificare cu subiectul: Cont inchis prin executare silita sau ceva de genul... Insa eu zic, ca puteti sa incercati sa aplicati la credite, daca in BC aveti cont fara restante! Existenta unui credit(chiar si teoretic) nu va impiedica in contractarea unui alt credit.