Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Garsoniera inchiriata - neplata chirie si cote ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Garsoniera inchiriata - neplata chirie si cote intretinere, masuri

Buna ziua! Garsoniera mea este inchiriata si am facut contract la finante. Chiriasul nu si-a mai platit chiria de 4 luni si intretinerea de foarte multi timp. Cum pot sa procedez si unde pot sa fac plangere ca sa-mi recuperez banii (pentru chirie si intretinere)? Pot rezilia contractul de inchiriere(doresc sa fac acest lucru cat mai curand posibil)?
contractul de inchiriere expira in luna ianuarie 2014 (l-am prelungit pe 01-07-2013 ca nu stiam cum sa procedez, daca trebuie sa am inca contractul valabil ca sa pot sa-l dau in judecata sa-mi obtin banii).
Cum spuneam...eu pot sa obtin de acum ordinul judecatoresc de evacuare si sa-l dau in judecata pentru recuperarea banilor, sau trebie sa astept pana la expirarea contractului?
Multumesc!