avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 407 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... litigiu cu asociatia de proprietar
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

litigiu cu asociatia de proprietar

Stau in chirie intr-un imobil aflat in patrimoniul primarii. Primaria la evacuat conform sentintei judecatoresti ptr debit restant la chirie dar fostul chiriasul avea debit restant si asociatie, care nu a dat in judecata proprietarul. In momentul asta debit restant este in termen de prescripie. Vreau sa cumpar apartamentul de la primaria dar la dosar imi trebuie o adeverinta ca nu am datoriri. Asociatia mi-a eliberat nenumerate adeverinte ca apartamentul are debit restant, conform adeverinţei primaria nu poate sa-mi proceseze dosarul şi nu pot cumpăra apartammentul. Pot chema in instanta asociata ptr adeverinta si pentru pasivitate
Cel mai recent răspuns: eioan , utilizator 14:20, 17 Ianuarie 2019
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Dacă s-a prescris puteți încerca un proces dar e dificil procesul.
Este mult de analizat deoarece nu este un proces tip.
Daca debitul restant apartine vechiului chirias, Asociatia este obligata sa va elibereze acea adeverinta.


Ultima modificare: Miercuri, 16 Ianuarie 2019
Cabinet de Avocat - Ciurea Cristina, Avocat
Problema este ca proprietarul are calitate procesuala si nu chiriașul.
Proprietarul trebuie să achite si sa dea în judecată chiriașul dupa aceea.
ce ma sfatuiti
imi eliberaza adevrinta cu datoririle fostului chirias. vreau sa intentez proces pe speta obligativitaea de a face

Alte discuții în legătură

Buna ziua. pentru a putea cumpăra apartamentul in care locuiesc, ... eioan eioan Buna ziua. Pentru a putea cumpăra apartamentul in care locuiesc, am fost nevoit sa plătesc o datorie făcută de un chiriaș prin metoda folosită de ... (vezi toată discuția)
Apartament vandut cu datorii la intretinere cris_nedelcovici cris_nedelcovici Avem urmatoarea situatie: In luna februarie se cere adeverinta - nu erau restante la acea data. In 15 aprilie, in contractul de vanzare-cumparare se ... (vezi toată discuția)
Legal sau nu? doresc sa achizitionez un apartament in care la un moment dat au locuit niste chiriasi.acestora din urma le-a expirat contractul de inchiriere cu rial-ul si au ... (vezi toată discuția)