Forum Discuţii juridice Paşapoarte, cărţi de ... Intrebare - al treilea certificat de nastere
Discuție deschisă în Paşapoarte, cărţi de identitate, acte de stare civilă - formalităţi, obţinere, probleme

Intrebare - al treilea certificat de nastere

am pierdut certificatul de nastere original,mi-sa eliberatun duplicat dar l-am pierdut si pe acesta.pentru eliberarea altui certificat de nastere cat timp va dura. am nevoie de acest certificat urgent ce trebuie sa fac?
Sa mergeti cu cartea de identitate la starea civila de la locul nasterii, de acolo il veti obtine foarte repede. Puteti depune cererea si la locul de domiciliu daca nu mai locuiti in localitatea unde v-ati nascut insa dureaza cam 30 de zile.
Este posibil sa fiti amendat (100 - 200 lei) pentru ca sunteti la a doua cerere.
multumesc mult