Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... Sunt dator fara stirea mea la un IFN
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

Sunt dator fara stirea mea la un IFN

un neam de-al meu si-a facut credit la ei, n-a mai putut la un moment
dat sa plateasca si m-au solicitat pe mine sa achit ce mai are de dat
deoarece apar in contractul de credit, nu stiu in ce temei sunt eu dator
la ei intrucat nu am facut cerere pentru a gira persoana respectiva,probabil
ca i-au furnizat datele de pe o copie de buletin a mea, cel mai probabil
sa-mi faca rau intrucat a fugit in strainatate, iar acum teoretic sunt e bun de plata
am fost amenintat de repetate ori la telefon de un domn aparent amabil
ca ma da pe mana recuperatorilor daca nu incep sa achit eu suma de bani, si ca imi face chiar si vizita la locul de munca, un lucru este clar figurez in baza unui contract de credit fara semnatura, cu datele din buletin, fara acordul meu
si vreu sa ma sfatuiti cum as putea gasi o cale de atac simpla si fara a fi nevoit
sa scot bani din buzunar intrucat s-a comis un abuz asuprea mea si nu vreau sa fiu bun de plata
Avand in vedere putinele date precizate este hazardat a emite raspuns
Ce calitate detine "domnul aparent amabil",este executor judecatoresc,reprezentant recuperator ?

[ nu mai citati mesajele carora le raspundeti]

Un angajat de la ei ce poate fi, am fost informat de viitoarele consecinte daca nu platesc.
gi-jane2, moderator
Nu cred ca aveti nevoie de o cale de atac. Mergeti pe varianta amiabila. Invitati-i la o discutie, studiati actele, explicatile ca nu ati semnat acel contract si ca nu va puteti asuma nicio obligatie. Sugerati-le printre randuri ca i-ati putea acuza de hartuire daca vor continua sa va contacteze. ex:" Va inteleg intentia de a va recupera sumele, de aceea nu va acuz de hartuire, insa cred ca trebuie sa va indreptati energiile catre persoanele raspunzatoare si nu catre mine care nu am nicio legatura/vina in acest caz (poate doar ca am niste neamuri care nu se tin de cuvant)"
Faceti o plangere la politie daca nu ati semnat nimic
În primul rând trebuie să vă notifice oficial despre restanţele avute în contractul X. În cazul în care nu deţineţi acest contract trebuie să cereţi de la IFN-ul respectiv contractul de credit X şi contractul de fideiusiune/gaj/coplătitor. Mi se pare foarte ciudat să vă treacă fără semnătură la un act de imprumut :O
După ce veţi parcurge toate aceste etape puteţi eventual să vă gândiţi la o acţiune...până atunci toate ameninţările acelui domn sunt degeaba. ªi IFN-urile trebuie să acţioneze conform legiilor în vigoare...parcurgând câteva etape în recuperarea creanţelor!