Forum Discuţii juridice Probleme juridice în afaceri - ... Contract - nelamuriri foi de parcurs
Discuție deschisă în Probleme juridice în afaceri - contracte între profesionişti

Contract - nelamuriri foi de parcurs

Buna ziua,
Daca asigur administrarea parcului auto la o institutie publica care presupune ca eu sa asigur intretinerea masinilor care sunt de fapt ale institutiei ce raspunderi am eu legat de intocmirea foilor de parcurs ( respective nr. km., scopul si locul deplasarii) pentru a deduce combustibilul achizitionat de mine si facturat institutiei respective.
In contract scrie ca foile de parcurs trebuie intocmite conform legii, aici apare problema, cand I-am spus administratorului ca pe foi se trece locul si scopul deplasarii pentru a deduce combustibilul mi-a spus ca nu este treaba noastra unde merg persoanele respective si ca noi ne luam banii pe prestarea respectiva ( care cuprinde salarii+combustibil). Mai clar spus nu putem aplica aceiasi regula legat de deducerea combustibilului ca la firma, este parerea administratorului. Sunt putin derutata, regula din codul fiscal privind foile de parcurs este doar pentru soc.comerciale sau si pentru inst.publice.
imi sunt necesare chiar si pareri generale
~ Conținut șters la cerere ~
Multumesc pentru ajutor, pe langa aceasta informatie imi este necesara si ce legata de completarea foilor de parcurs cand fac prestare de servicii transport ( sau administrare parc auto ) nici nu stiu cum sa-i spun, tinand cont ca mainile sunt ale institutiei dar eu le administrez.
~ Conținut șters la cerere ~