Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Teren gratuit de la primarie
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Teren gratuit de la primarie

Buna ziua. Primaria acorda unei persoane un teren gratuit pentru constructie casa. Persoana in cauza nu are bani de constructie si vrea sa "vanda" terenul altei persoane. Se poate?exista vreo lege? Multumesc
Cum a oferit primaria terenul cel gratuit, cu ce titlu?
adelaida_07, utilizator
ca ajutor pentru oamenii fara locuinta
Cu ce fel de document?
Aveti act de proprietate dat de primarie?
Are conditii puse in acel document? De exemplu sa nu fie instrainat pe o perioada de timp?
Este dat in concesiune?
Ce fel de acte au facut pe acel teren?Comodat ,concesiune?Nu cred ca primaria le-a facut cadou terenul printr-un contract de vanzare-cumparare.
nu....probabil comodat sau concesiune cu obligatia de a construi in termen de 1 an.....vreau sa stiu daca se poate vinde