Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... cumparare casa construita pe teren dobindit prin ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

cumparare casa construita pe teren dobindit prin Legea 15/2003

Buna ziua
am gasit o casa de vinzare, construita pe un teren dobindit prin legea 15/2003
Pot cumpara aceasta casa? care va fi statutul terenului dupa o eventuala cumparare?
Terenul poate fi cumparat in urma unei hotariri de Consiliu Local?
Art. 1. - (1) Prezenta lege reglementează regimul atribuirii, la cerere, tinerilor cu vârsta cuprinsă între 18 şi
35 de ani, a unui teren în suprafaţă de 150-300 m2, din terenuri aflate în domeniul privat al unităţilor
administrativ-teritoriale, pentru construirea unei locuinţe proprietate personală.
(2) Atribuirea terenului se face în folosinţă gratuită pe durata existenţei locuinţei proprietate personală, în
limita suprafeţelor disponibile, prin hotărâre a consiliului local al comunei, oraşului, municipiului sau
sectorului municipiului Bucureşti în care este situat terenul.

B-)Atentie mare ...daca in terme e 1 an de zile nu au inceput constructia pierd dreptul de folosinta asupra terenului.

Dumneavoastra veti cumpara casa cu drept de folosinta asupra terenului. Nu se poate vinde terenul care nu este in proprietate , ci in folosinta pe toata durata existentei constructiei!
:)
Puteti cumpara doar casa, terenul nu este proprietatea celui care a construit casa, deci nu il poate vinde.....insa dumneavoastra dobanditi dreptul de folosinta asupra terenului.
...si in completarea celor mai sus aratate de colegii mei, primul pas ar fi o cerere la Primarie pentru a permite cedarea beneficiului inchirierii terenului sau cedarea contractului de concesiune (am auzit mai multe tipuri de contracte incheiate pentru aceste terenuri).Dupa ce se incheie acest act aditional/nou contract cu primaria, puteti cumpara si constructia care este proprietatea vanzatorului. Cat despre teren, aflati din contract in cat timp il puteti si cumpara.
Buna ziua!
Am un contract de comodat incheiat cu Primaria, in baza legii15/2003.
Pot instraina acest pamant? Daca da, sub ce forma?
Multumesc!
Buna ziua!
In primul rand trebuie sa cititi foarte bine contractul incheiat cu primaria, deoarece unele primarii au stipulate in contract interdictia instrainarii acestui teren, atribuit in folosinta gratuita , pe o perioada de timp stabilita printr-o hotarare a consiliului local in
carui raza administrativ teritoriala este amplasat terenul. Apoi , intocmita o cerere catre consiliul local de aprobare a cumpararii terenului, daca constructia este intabulata. Odata aprobata cererea incheiati cu consiliul local un contract de vanzare cumparare , in forma autentica - la notar, deveniti proprietar al terenului si abia apoi il puteti instraina. Conditia esentiala este sa aveti constructia intabulata . Succes!

ContSters177731, utilizator