Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Adoptare hotarari
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Adoptare hotarari

Art. 25. a) fiecare proprietar are dreptul la un vot pentru proprietatea sa;
b) pentru hotărârile cu privire la stabilirea fondurilor de investiţii pentru consolidare, reabilitare şi modernizare, votul fiecărui proprietar are o pondere egală cu cota-parte din proprietatea comună;
c) proprietarul poate fi reprezentat în adunarea generală de către un membru al familiei sau de către un alt reprezentant care are o împuternicire scrisă şi semnată de către proprietarul în numele căruia votează;
Avand in vedere ca sotia e si ea proprietar conform actului de vanzare-cumparare inseamna ca fiecare apartament beneficiaza de doua voturi si cota parte se diminueaza pentru fiecare proprietar?Daca,sa zicem sunt sot si sotie si sotia nu-i da imputernicire sotului cum se considera votul?
Cota-parte indiviza se refera la proprietate, nu la proprietar sau numar de proprietari.
Adica la apartamente egale ca suprafata sunt cote-parti indivize egale.

Daca intr-o familie sunt doua persoane (sot-sotie, de exemplu) trecute in actul de proprietate acestia sunt coproprietari in apartamentul respectiv si au fiecare cate o parte din cota-parte indiviza a apartamentului.

Pentru fiecare apartament se considera nominal un singur proprietar (chiar daca in fapt sunt mai multi coproprietari) si el va reprezenta familia, proprietatea sa in AG.

Fiecare proprietar are un vot pentru apartament....sau daca vreti sotul proprietar are jumatate de vot si sotia proprietar cealalta jumatate.
Oricare dintre acestia pot participa la AG, Daca participa amandoi, voteaza unul singur.