Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Detasare pe baza formularului A1
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Detasare pe baza formularului A1

Buna seara
Va rog daca ma poate ajuta cineva referotor la detasarea angajatilor pe baza formularului A1?
O firma cu sediul in Romania, detaseaza oameni pe baza formularului A1 oameni in Germania si Franta.
In Romania angajatul primeste salarul minim pe economie pentru care se calculeaza toate contributiile conform legislatiei Romane.
In Germania sau Franta ce trebuie platit?..... trebuie deschis punct de lucru acolo pentru a nu fi obligat sa platesti contributii?#-o
Multumesc mult pentru ajutor

La 3 luni dupa ce a fost detasat in strainatate, angajatul nu are dreptul sa primeasca o copie dupa formularul A1?
Angajatul trebuia sa aiba deja formularul A1 cand a plecat in detasare.
In Romania angajatul primeste salarul minim pe economie pentru care se calculeaza toate contributiile conform legislatiei Romane + va trebui sa adaugati diurna incat salariul total obtinut sa fie cel putin egal cu salariul minim din Franta/Germania.
In Germania sau Franta ce trebuie platit?..... trebuie deschis punct de lucru acolo pentru a nu fi obligat sa platesti contributii? - nu trebuie platit nimic in Germania sau Franta daca detasarea angajatilor este mai scurta de 6 luni. Daca se depaseste aceasta perioada angajatii sunt obligati sa plateasca impozit in acele tari pentru veniturile realizate in Romania (iar in Romania veti inceta sa mai platiti impozit). In plus, angajatii trebuie sa completeze un chestionar prin care se va determina rezidenta fiscala in Romania si in acele tari.
Nu trebuie sa va inregistrati punct de lucru, detasarea pe baza careia operati nu este detasarea in sens strict reglementata de catre Codul Muncii din Romania.
Detalii aici: [ link extern ] /