Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Indemnizatie de conducere
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Indemnizatie de conducere

sunt angajata intrun centru de infrumusetare ca administrator si am in subordine 18 angajati.
pe langa salariul de baza din contractul de munca, nu ar trebui sa primesc si indemnizatie de conducere?
De regula, Indemnizatie de conducere se acorda in institutiile de stat.
In sistemul privat indemnizatia de conducere face obiectul negocierii dintre angajator si angajat si ar trebui sa fie prevazuta in contractul colectiv de munca.
cyan, moderator
Indemnizatie de conducere poate fi stipulata si in c.i.m. sau in reg.intern al anagajtroului, nu numai in ccm aplicabil.
daca nu se regaseste nici in CIM, nici contractul colectiv de munca, inseamna ca nu am dreptul? nu erau obligati sa stipuleze acest lucru?
pe de alta parte in urma cu aprox. 6 luni, un fost inspector HR a descoperit ca acest patron nu are contract colectiv de munca desi are un nr. de aprox. 40 angajati!
Nu poate fi obligat sa aiba contract colectiv de munca iar angajatilor sa le revina drepturile care se regasesc in acest contract?
multumesc!
Pentru a avea un contract colectiv de munca trebuie sa existe in primul rand un sindicat cu care patronul sa negocieze CCM. Din acest motiv se numeste si "colectiv"!
Indemnizatia de conducere este in fapt un spor de conducere care poate sa fie cuprins in c.i.m. al persoanei respective. Bineinteles ,daca l-a negociat.
Ii puteti solicita patronului acest spor sau ii puteti solicita sa va mareasca salariul.
Nu exista nicio obligatie din partea unui angajator sau sindicat sa negocieze asa ceva in ccm aplicabil .

De asemenea, nu exista nici obligati de a incheia ccm la nivel de angajator. Legea prevede obligativitatea negocierii colective la nivel de unitate, cu exceptia cazului in care angajatorul are incadrati mai putin de 21 de salariati.