Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Plata concediu prenatal
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Plata concediu prenatal

Buna ziua,
Sunt insarcinata in luna a 6a si ar trebui sa intru in concediu prenatal la 1 oct urmand sa nasc pe 20 nov.
As dori sa stiu daca concediul prenatal este platit.venitul brut este de 422 ron.cum afecteaza asta indemnizatiile
Va multumesc
1. Indemnizatia pentru concediul de maternitate (126 de zile = sarcina si lauzie = pre si postnatal) are ca baza de calcul veniturile brute din cele 6 luni anterioare lunii in care intrati in concediu de sarcina si este in procent de 85% din media zilnica a bazei de calcul.

2. - Indemnizatia pentru concediu crestere copil este de 85% din media veniturilor nete pe cele 12 luni premergatoare nasterii copilului (inclusiv luna nasterii).
- In aceste venituri intra toate veniturile pentru care vi s-a retinut impozit (inclusiv veniturile din indemnizatie pentru concedii medicale sau concediu de materniotate).
Asta ar insemna ca indemnizatia ar fi de 441 ron?
Indemnizatia pentru CCC este de minimum 600 de lei (chiar daca din calcul reiese mai putin).