avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 944 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Drept la pensie
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Drept la pensie

Nascut in 1951, avand o vechime de 29 ani, fara armata, din care 19 ani la grupa a II-a. As dori sa stiu daca am dreptul la pensionare? Eventual data la care m-as incadra conform legislatiei?
Cel mai recent răspuns: summerwinter , utilizator 20:05, 31 Iulie 2013
Daca cei 19 ani sunt in procent de 100% ,atunci;

Limita de varsta la 65 de ani.
1. Pentru un barbat nascut in 1951 varsta standard de pensionare este de 65 de ani, stagiul complet de cotizare este de 35 de ani iar stagiul minim de cotizare este de 15 ani.

2. Pentru cei 19 ani lucrati in gr.a II-a de munca:
- se reduce varsta standard de pensionare cu 4 ani daca aveti indeplinit stagiul complet de cotizare (65 - 4 = 61 de ani.
- se adauga la stagiul de cotizare 4 ani si 9 luni (29/0 + 4/9 = 33 de ani si 9 luni).

3. Va mai lipsesc 1 an si 3 luni de stagiu de cotizare (vechime in munca) pentru a solicita pensie pentru limita de varsta la 61 de ani.

4. In situatia data puteti beneficia de pensie pentru limita de varsta la 65 de ani.
Am trecut cu ~ 29 de ani in campul muncii. As dori o adresa de email, ca sa va pot trimite o copie dupa calculul facut, acum un an, de catre Casa de Pensii...

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Despre data de pensionare nick100 nick100 Un barbat nascut in aprilie 1957, cu vechime in munca de 37 de ani din care 19 ani si 4 luni lucrate in grupa a II-a; armata 1 an si 4 luni;... cand se poate ... (vezi toată discuția)
In ce conditii pot iesi la pensie? zohnermariana zohnermariana Sunt nascuta in 9 august 1958 si am o vechime in campul muncii de 29 de ani si 4 luni.Cand pot solicita iesirea la pensie anticipata sau la limita de ... (vezi toată discuția)
Pensionare sau nu! Nafets Nafets Care este varsta la care se poate pensiona pt limita de varsta un barbat de 58 de anui, nsacut in 1951, lucreaza din 1974, iar in perioada 1974-1991 (17 ani) a ... (vezi toată discuția)