Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Drept la pensie
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Drept la pensie

Nascut in 1951, avand o vechime de 29 ani, fara armata, din care 19 ani la grupa a II-a. As dori sa stiu daca am dreptul la pensionare? Eventual data la care m-as incadra conform legislatiei?
Daca cei 19 ani sunt in procent de 100% ,atunci;

Limita de varsta la 65 de ani.
1. Pentru un barbat nascut in 1951 varsta standard de pensionare este de 65 de ani, stagiul complet de cotizare este de 35 de ani iar stagiul minim de cotizare este de 15 ani.

2. Pentru cei 19 ani lucrati in gr.a II-a de munca:
- se reduce varsta standard de pensionare cu 4 ani daca aveti indeplinit stagiul complet de cotizare (65 - 4 = 61 de ani.
- se adauga la stagiul de cotizare 4 ani si 9 luni (29/0 + 4/9 = 33 de ani si 9 luni).

3. Va mai lipsesc 1 an si 3 luni de stagiu de cotizare (vechime in munca) pentru a solicita pensie pentru limita de varsta la 61 de ani.

4. In situatia data puteti beneficia de pensie pentru limita de varsta la 65 de ani.
Am trecut cu ~ 29 de ani in campul muncii. As dori o adresa de email, ca sa va pot trimite o copie dupa calculul facut, acum un an, de catre Casa de Pensii...