avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 830 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Ordonanta 50/1990 grupa 2 de munca
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Ordonanta 50/1990 grupa 2 de munca

Buna ziua ! Va rog sa ma ajutati sa gasesc grupa de munca corecta a mamei mele care a lucrat la MASE PLASTICE la fostele IPP-uri mai multi ani. Asi dori sa-mi spuneti daca poate beneficia de grupa 2 si care este aliniatul. Va multumesc anticipat
Pentru ca mama dvs. sa beneficieze de grupa de munca, in mod normal acest lucru trebuia mentionat in carnetul de munca, de catre fiecare firma unde a lucrat, in perioadele de timp respective.
Nu este suficient ca ati gasit un punct in anexa 2 la Ord. MMPS nr.50/ 1990, unde se incadreaza activitatea desfasurata de mama dvs. Firmele respective trebuiau sa intocmeasca, in anul 1990, anumite documente, cerute de prevederile Ord. nr.50/ 1990, actualizat la data de 31.08.1994 (nepublicat in MO, dar distribuit de catre ministerul muncii la casele judetene de pensii si la marile unitati, la sindicatele reprezentative, etc.), documente care trebuiau sa fie avizate de catre ITM.
Daca nu exista mentiuni in carnetul de munca, puteti solicita in scris, la firmele respective, sa emita adeverinte in care sa mentioneze perioadele de timp, lucrate in grupa a 2-a de munca si baza legala pentru incadrarea activitatii mamei dvs. in aceasta grupa de munca.
1. Intrati pe
www.avocatnet.ro/content/for...
si cititi cum se face incadrarea in grupe de munca a salariatilor.

2. Nu este suficient ca ocupatia sa fie trecuta in Ordinul 50/1990.
Va multumesc si dvs pentru raspuns,dar cred ca am uitat sa mentionez ca mama are acea adeverinta emisa de LICHIDATORUL JUDICIAR al societatii unde a lucrat ( S.C. INDCOOP S.A TG OCNA) pe adeverinta sunt mentionate pozitiile 12 si 160 din anexa II ord.0/1990 ,dar s-a dus cu acea adeverinta si de la Casa de pensii Onesti i s-a spus ca nu a fost incadrarea corecta pe adeverinta. Va multumesc
Cereti lichidatorului sa intocmeasca adeverinta conform formularului din anexa 12 la Legea pensiilor publice nr. 263/ 2010.
Va rog frumos sa-mi trimiteti si mie Ord 50/1990 Republicata in Aug 1994 pe id. larisaciurcanu@yahoo.com . Nu am reusit sa o gasesc pe nici un site. va multumesc anticipat pentru ajutor.Cei de la Oficiul de pensii sustin ca poz 12 si 160 din ord. 50/1990 nu se incatreaza ca " finisor mase plastice"

Alte discuții în legătură

Adeverinta conform ord.50/1990 canca canca Am lucrat in mediu radioactiv incepind cu 14.04.1988 pina 30.05.1992. in respectiva perioada am fost incadrata in gr.I. Mi s-a eliberat adeverinta de la ... (vezi toată discuția)
Incadrare cercetare in grupele de munca Soru Soru Buna ziua Ma numesc Soru si va rog sa ma ajutati sa inteleg urmatoarea situatie: Am lucrat la ICSITMU-Bucuresti filiala Sibiu. Un coleg, de la actualul loc ... (vezi toată discuția)
Ordinul 50/1990 republicat in 1994 anexa 2 pct.160 gned gned Buna seara,vreau sa stiu si eu la ce se refera Ordinul 50/1990 Republicat in 1994 Anexa 2 pct.160, va multumesc anticipat. (vezi toată discuția)