Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Legislatie pentru grupele I si II de munca
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Legislatie pentru grupele I si II de munca

Buna ziua. Modelul adeverintei de grupa aprobat prin ordinul nr. 590/2008 prevede in subsolul acesteia ca pentru perioadele anterioare datei de 18 martie 1969 normele legale care reglemenatu incadrarea in grupele superioare I si II de munca erau: Instructiunile nr. 1040/1967, Ordinele nr. 59/1969, nr. 105/1976 si nr, 210/1977.
Intrebarea si rugamintea mea este: are si poate sa imi dea si mie cineva textele acestor norme legale? mentionez ca la Ordinul nr. 59/1969 am doar punctele 1 - 36 de la anexa 1 si pct. 1 - 76 de la anexa 2 si as dori la acest ordin daca mi-ar putea cineva transmite textele cu punctele suplimentare al acestor anexe, care s-au aprobat ulterior.

O alta rugaminte este aceea daca cineva ar putea sa imi dea textele cu pct. suplimentare de la anexele 1 (dupa pct. 75 incolo) si anexa 2 (dupa punctul 130 incolo, spre ex se invoca intr-o adeverinta pct. 175 din anexa 2 - fiind vorba de preparator de peste) din ordinul nr. 50/1990.

Si, as mai avea o intrebare, cunoasteti care a fost practica eliberarii adeverintelor de grupa superioara de munca pentru perioada anterioara datei de 18 martie 1969? Se eliberau adeverinte la vremea aia? S-au eliberat si dupa anul 1990 asemenea adeverinte pentru perioada respectiva?
As fi recunoscator daca poate sa imi spuna cineva care a eliberat si valorificat o asemenea adeverinta la casa de pensii.

Multumesc anticipat.
eagle_free, utilizator
Gasiti la biblioteca judeteana toate actele dorite, intr-un program de legislatie - LEGIS, distribuit de firma C.T.C.E din Piatra Neamt pentru toate bibliotecile. Aceleasi documente le gasiti tot la biblioteca judeteana si in colectiile de legi, ordine, decrete, etc. care se publicau de catre MO in format scris. Puteti xerocopia sau lista contracost.
Inainte de 1969, se aprobau limitat, prin decret sau HCM, nominal, numarul de locuri de munca/ meserii/ activitati (din firmele carora li se aprobase grupa de munca la data inceperii investitiei sau ulterior in baza unor documente medicale, sindicale, etc.), care erau prevazute in grupe de munca. Nominalizarea persoanelor se regaseste numai in scriptele de la firmele respective si se solicita in scris adeverinta.
In ord. MMPS nr. 50/ 1990 completat cu avizele ulterioare la 31.aug. 1994, la art. 12 se mentioneaza: incadrarea in gr. I si II de munca anterior datei de 18.03.1969 se face cu respectarea prevederilor Instr. nr. 1040/ 1967 de aplicare a Legii nr. 27/ 1966 prin care au fost preluate tabelele 1 si 2, anex la Regulamentul de aplicare a Decretului nr. 292/ 1959, care cuprind meseriile si functiile prevazute in gr. I si II de munca.
gigipopa a scris:
Gasiti la biblioteca judeteana toate actele dorite, intr-un program de legislatie (...)

Nu le gaseste, intrucat Ordinul nr. 50/1990 a fost modificat prin acte interne, mai exact prin Scrisori ale Ministerului Muncii.

eagle_free a scris:
O alta rugaminte este aceea daca cineva ar putea sa imi dea textele cu pct. suplimentare de la anexele 1 (dupa pct. 75 incolo) si anexa 2 (dupa punctul 130 incolo, spre ex se invoca intr-o adeverinta pct. 175 din anexa 2 - fiind vorba de preparator de peste) din ordinul nr. 50/1990.

Daca imi trimiteti un mesaj privat cu o adresa de e-mail, vi le trimit eu. Pct. 175 din anexa II a Ordinului nr. 150/1990 are urmatorul continut: Muncitorii si personalul de specialitate care desfasoara activitate de piscicultura, pescuit si conditionare a pestelui. Crescatorii de pastravi.
Are dreptate d-na Gabriela Pintea. Nu se gasesc aceste acte in programe legislative. Eu am la biroul meu legis 4 cu abonament actualizat si nu exista. I-am sunat personal pe cei de la companie, s-au interesat peste tot, inclusiv la monitorul oficial si mi-au spus ca actele acelea vechi nu s-au publicat in monitor. Am citit ceva asemanator chiar si intr-o speta a ICCJ. M-ar interesa in special echivalentul pct. 175 din anexa la ordinul 50/1990 din legislatia anterioara, dar si continutul complet al actelor de mai sus care imi lipsesc. Multumesc anticipat.
eagle_free, utilizator
Eu am gasit toate aceste acte la Biblioteca judeteana Valcea, in urma cu cca. 2 ani de zile cand am efectuat o expertiza tehnica la un dosar in care se solicita grupa de munca.
Ord. 50/ 1990 nu a modificat aceste documente mentionate de dvs. (vezi pct. 12 din ordin), prevederile acestuia referindu-se la perioada de dupa 18.03.1969 (vezi pct. 13 din ordin). Reglementarile interne ale firmelor nu puteau sa se refere la altceva decat la prevederi nominale din Ord. nr. 50/ 1990 si respectiv celelalte documente mentionate de dvs.
Am notat in carnetelul meu unde am gasit documentele - Legea nr. 27/ 28.12.1966 republicata in BO partea I nr. 113/ 20.10.1972, respectiv brosura nr.116/ 25.10.1972 (anexa 2 are doar 91 de pozitii - deci nu exista poz. 175), Instructiunile Ministerului muncii nr. 1040/ 01.01.1967 pentru aplicarea Legii nr. 27/ 1966 publicate in BO nr. 21/ 10.03.1967 (anexa 2 are doar 91 de pozitii - deci nu exista poz. 175), Ord. comun MM si MS nr. 59/ 14.02.1969 publicat in BO nr. 36/ 18.03.1969 (anexa 2 are doar 76 de pozitii - deci nu exista poz. 175).
In ord. nr. 59/ 1969 la poz. 75 gasiti - lucrari de manipulare si stivuire in salile de congelare si camerele frigorifice cu temperaturi sub monus 10 grade C.
In ord.MMPS nr. 50/ 1990 completat cu avizele ulterioare (adica cu toate ordinele emise ulterior datei aparitiei Ord. nr. 50 adica 05.03.1990) la data de 31.08.1994 mentioneaza anexa 2 la poz. 175 - muncitorii si personalul de specialitate care desfasoara activitatea de piscicultura, pescuit si conditionare a pestelui. Crescatorii de pastravi.
Am inteles, gigipopa, ca ati gasit actele la o biblioteca judeteana, insa asta nu are cum sa aiba legatura cu un program de legislatie. Aceste acte nu exista in aceste programe, iar eu lucrez zilnic cu un asemenea program.

In ord.MMPS nr. 50/ 1990 completat cu avizele ulterioare (adica cu toate ordinele emise ulterior datei aparitiei Ord. nr. 50 adica 05.03.1990)

Ordinele de modificare a Ordinului nr. 50/1990 sunt una, iar Scrisorile Ministerului Muncii sunt altceva. Marturisesc ca nu inteleg de ce ma contraziceti, dar probabil ca nu trebuie sa imi pun intrebari. Doar traim in Romania, unde toata lumea le stie pe toate. :wassat: