Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Legislatie pentru grupele I si II de munca
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Legislatie pentru grupele I si II de munca

Buna ziua. Modelul adeverintei de grupa aprobat prin ordinul nr. 590/2008 prevede in subsolul acesteia ca pentru perioadele anterioare datei de 18 martie 1969 normele legale care reglemenatu incadrarea in grupele superioare I si II de munca erau: Instructiunile nr. 1040/1967, Ordinele nr. 59/1969, nr. 105/1976 si nr, 210/1977.
Intrebarea si rugamintea mea este: are si poate sa imi dea si mie cineva textele acestor norme legale? mentionez ca la Ordinul nr. 59/1969 am doar punctele 1 - 36 de la anexa 1 si pct. 1 - 76 de la anexa 2 si as dori la acest ordin daca mi-ar putea cineva transmite textele cu punctele suplimentare al acestor anexe, care s-au aprobat ulterior.

O alta rugaminte este aceea daca cineva ar putea sa imi dea textele cu pct. suplimentare de la anexele 1 (dupa pct. 75 incolo) si anexa 2 (dupa punctul 130 incolo, spre ex se invoca intr-o adeverinta pct. 175 din anexa 2 - fiind vorba de preparator de peste) din ordinul nr. 50/1990.

Si, as mai avea o intrebare, cunoasteti care a fost practica eliberarii adeverintelor de grupa superioara de munca pentru perioada anterioara datei de 18 martie 1969? Se eliberau adeverinte la vremea aia? S-au eliberat si dupa anul 1990 asemenea adeverinte pentru perioada respectiva?
As fi recunoscator daca poate sa imi spuna cineva care a eliberat si valorificat o asemenea adeverinta la casa de pensii.

Multumesc anticipat.
eagle_free, utilizator
D-le gigipopa, poate m-ati inteles gresit. eu cunosc foarte bine principiul aplicarii legii civile in timp, raportat la perioada pentru care o anumita lege este aplicabila. Nu am zis ca doresc sa gasesc pct. 175 in legislatia veche, aplicabila perioadei anterioare datei de 18 martie 1969. Am spus ca ma intereseaza sa gasesc pct. din legislatia respectiva care este echivalentul (corespondentul) ptr. pct. 175 din anexa 2 la ordinul nr. 50/1990, si anume pentru muncitorii si personalul de specialitate care desfasoara activitatea de piscicultura, pescuit si conditionare a pestelui (adica in legislatia veche la care pct. este reglementata incadrarea in grupele superioare de munca activitatea de piscicultura, pescuit si conditionare a pestelui?)

Va multumesc totusi pentru ca ati indicat sursa care detine informatiile referitoare la legile pe care le-ai enumerat mai sus. Legea 27/1966 o am, iar instructiunile 1040/1967 le-am gasit si pe internet. Problema este in cazul Ordinelor nr. 105/1976 si nr, 210/1977, care nu se gasesc publicate nicaieri. Ptr. aceasta problema am o idee mai buna, o sa fac o petitie la ministerul care a emis ordinul 590/2008 de aprobare a modelului de adeverinta de grupa, intrucat, daca acest minister a facut trimitere in ordin la aceste acte normative, trebuie sa isi asume raspunderea si sa le puna la dispozitie cetatenilor.

As avea o rugaminte totusi pentru utilizator gigipopa. Spuneti ca ati identificat in ordinul nr. 59/1969 - 76 de pozitii. Daca le aveti, puteti sa imi trimiteti si mie pct. 37 - 76 de la acest ordin intrucat nu detin decat pana la pct. 36? Mi-ar fi mai greu sa obtin de la biblioteca Judeteana Valcea aceste infromatii intrucat sunt din judetul Tulcea. Multumesc anticipat.
eagle_free, utilizator
Ordinele nr. 105/ 1976 si nr. 210/ 1977 sunt emise probabil tot de catre ministerul muncii. Nu am avut de-a face cu acestea.
Nu detin copii dupa Ord. nr. 59/ 1969.
Legisaltia mentionata am studiat-o la biblioteca asa cum v-am precizat inca de la prima mea interventie. Datele pe care vi le-am precizat erau mentionate de mine in raportul de expertiza.
Mi-au trebuit cateva ore bune pana sa gasesc documentele, la biblioteca judeteana. Unele erau mentionate la acte abrogate, un capitol special al programului de calculator, altele le-am gasit in brosurile sau volumele trimestriale de acte normative emise de BO, in acea perioada.
Eu nu as fi prea increzator in procurarea documentelor de la minister.
Daca doriti puteti incerca la Arhivele nationale, facand o cerere scrisa pentru a va copia aceste documente si puteti primi raspuns, contracost, in maxim 30 de zile. In urma cu cativa ani am apelat si la aceasta sursa si am procurat unele documente care imi erau necesare pentru a intocmi un raport de expertiza tehnica judiciara.
Multumesc frumos pentru informatii. O sa le iau pe rand, incepand totusi cu Ministerul si terminand cu celelalte entitati mentionate de dvs.