Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Eliberare adeverinta pentru grupa de munca
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Eliberare adeverinta pentru grupa de munca

Tatal meu a lucrat in perioada 1952-1980 la CFR in functia de lacatus. Am solicitat adeverinta pentru grupa de munca pentru aceasta perioada si i s-a eliberat incepand cu data de 18.03.1969-1980. Pentru perioada 1952-18.03.1969 unitatea la care a lucrat ne-a comunicat ca nu ne poate elibera adeverinta, neavand temei legal. Este corect raspunsul lor?
Ordin MMPS nr.50/ 1990 completat cu toate avizele ulterioare la data de 31.08.1994 mentioneaza:
12. Încadrarea în grupele I şi II de munca privind perioada anterioară datei de 18.03.1969 se face cu respectarea prevederilor Instrucţiunilor nr. 1040/1967 de aplicare a Legii nr. 27/1966 prin care au fost preluate tabelele 1 şi 2, anexele la Regulamentul de aplicare a Decretului nr. 292/1959, care cuprind meseriile şi funcţiile prevăzute în grupele I şi II de munca.
13. Perioada lucrată după data de 18.03.1969 până în prezent şi în continuare se încadrează în grupele I şi II de munca în conformitate cu prevederile prezentului ordin ce înlocuieşte ordinele nr. 59/1969, 105/1976 şi 210/1977 ale ministrului muncii şi ministrului sănătăţii, care îşi încetează aplicabilitatea.
14. Pentru perioada de activitate desfăşurată între 18.03.1969 şi 31.12.1975 încadrarea în grupele I şi II de munca se face proporţional cu timpul lucrat, aşa cum a fost stabilit prin Precizările Ministerului Muncii şi Ministerului Sănătăţii nr. 11860/1969, fără a se condiţiona de existenta buletinelor de determinare a noxelor.
Pentru perioada lucrată între 01.01.1976 şi 31.12.1989 încadrarea în grupele I şi II de munca, de asemenea, nu este condiţionată de existenta buletinelor de determinare a noxelor.
Baza legala exista dupa cum se observa. Pentru perioada anterioara 1969, firma poate elibera insa adeverinta numai daca a avut aprobarea pentru anumite locuri de munca si pentru un numar de ... lucratori, nominalizati pe locurile de munca respective (prin organigrama firmei si decizie interna, anuala, a firmei), iar aprobarea s-a facut prin Hotarare a Consiliului de Ministri. Pentru aceasta perioada, trebuiau sa existe mentiuni in carnetul de munca al lucratorilor, inclusiv mentiunea HCM nr. ...., anexa nr. ....., pozitia din anexa ..... si decizia interna nr. ....