Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Divort problematic
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Divort problematic

Sint in proces de divort cu sotul meu. Din pacate, trebuie sa stam in continuare in acelasi apartament. Este foarte violent. Deja am 3 certificate medico-legale si politia m-a anuntat ca va incerca sa-i faca dosar penal. De o luna verisorul sotului sta cu noi. E de prin Iasi si a venit sa-si caute un loc de munca in Bucuresti. La ultima altercatie cu sotul am chemat politia. Verisorul a negat cu vehementa ca sotul m-ar fi agresat sau ca a distrus citeva bunuri ce-mi apartin. Ce pot face ca sa nu mai stea ruda sotului in apartament? Nu mai am nici intimitate, nici credibilitate in fata politiei.
Chiar nu exista nici un fel de remediu pentru a-l pune la punct. Nu am liniste, n pot nici sa pregatesc mincare, nici sa dorm. Viata mi s-a transformat intrun cosmar.

Raspunde Citeaza Editeaza
cautatipe calea ordonantei presedintiale sa cereti evacuarea sotului tulburent.
cred ca dupa ce pleaca sotul rezolvati usor cu varul chemand politia mereu.
cautati si dvs. sa strangeti probe impotriva sotului si varului sau.

av.m.vasilescu
Va sugerez sa cereti evacuarea sotului violent (turbulent). Pentru aceasta trebuie sa faceti o cerere de evacuare
adresata Judecatoriei Sectorului in care locuiti, model:
DOMNULE PRESEDINTE,
Subsemnata ............, domiciliata in Bucuresti, str. ......... nr ........., chem in judecata si personal la interogatoriu pe sotul meu ..............., domiciliat in Bucuresti, str. ............, nr ............., pentru a fi EVACUAT din locuinta care constituie domiciliu comun si totodata sa fie obligat sa imi plateasca cheltuieli de judecata.
Motivele actiunii
In fapt: sunt casatorita cu paratul, iar din casatorie a rezultat / nu au rezultat copii (minorul ...................... )
Paratul este adeseori violent cu mine (si cu copilul nostru), provoaca foarte des scandaluri, tulburand si linistea vecinilor. De multe ori vine acasa in stare de ebrietate, este violent si ma aflu (ne aflam) intr-o permanenta stare de amenintare din partea paratului, asupra sanatatii si vietii noastre
Intrucat locuinta se compune din ....... camere si practic nu pot fi impartite va rog sa dispuneti evacuarea paratului (chiar daca este proprietarul locuintei).
In drept: îmi întemeiez acţiunea pe dispoziţiile art. 24 lit. b Legea nr. 5/1973 (şi art. 581 C. proc. civ. când se cere pe cale de ordonanţă preşedinţială); anexati si certificatele medico/legale si procesele verbale de constatare care s-au intocmit in momentul cand a venit politia in urma sesizarilor facute de dvs. (in copie xerox)
Va rog sa hotarati evacuarea paratului fara somatie sau trecerea vreunui termen.
Depun actiunea in dublu exemplar si chitanta de plata taxei de timbru in valoare de xxx lei si timbrul judiciar in valoare de xxx lei.
DOMNULUI PRESEDINTE AL JUDECATORIEI
In acest caz de ce probe as putea face rost in afara de certificatele medico-legale?
In privinta verisorului e relativ símplu: puneti-i in vedere sa paraseasca locuinta (eventual cu martori), amenintandu-l ca daca nu o face e violare de domiciliu...

Iar daca nu o face, chemati politia si spuneti ca faceti plangere penala pentru violare de domiciliu!
Infractiunea exista din momentul in care una din persoanele indreptatite sa foloseasca locuinta nu permite unui tert sa locuiasca acolo (chiar daca o alta persoana indreptatita permite tertului sa locuiasca), tocmai pentru a se proteja intimitatea persoanei.
Daca locuinta e proprietate comuna, nu prea e violare, caci are permisiunea unuia dintre proprietari si e invitatul unuia dintre cei care folosesc locuinta.
Cam cu du-te, vino!