Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Buna ziua, am si eu nevoie de un raspuns! Am ridicat ...
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Buna ziua, am si eu nevoie de un raspuns! Am ridicat bani necuveniti si acum sunt amenintata

Acum ceva timp m-am prezentat la un ghiseu sa ridic niste bani primiti din afara ,am completat formularul,am incasat banii pe care mi i-a dat doamna de la ghiseu,fara sa ii inumar,am plecat,mentinoez ca eu nu am semnat acel formular,formularul a fost semnat de casiera,in locul meu,la sfarsitul zileie imi suna telefonul ,era colega doamnei de la ghiseu,ca am ridicat niste banii care nu mi se cuvine,amenintandu-ma ca imi face dosar penal,etc...acasa,la usa ma astepta casiera cu un domn,la fel amenintandu-ma sa ii dau banii,etc...i-am zis ca nu ii mai am,sa merg sa ma imprumut,i-am zis sa ne punem de acord ,nu sa scot banii imediat..s-a ajuns la politie,politia a zis ca sa ne intelegem pe cale amiabila,dar cu dansa nu se poate,ea nu intelege ca eu nu am venit,vrea toti banii odata!eu nu am pretins suma asta de la ea,ea a scris suma,ea a semnat....zilelmite trecute am primit acasa o scrisoare unde scria urmatoarele:catre georgiana catalina
sub lucia adresa remit catre s ge catalina prezenta
notificare
prin care va notific si va somez ca in termen de 20 zile de la primirea prezentei sa imi achitati suma de 655-44 lei
reprezentand plata nedatorata pe care sb lucia in calitate de
angajataa sc exchange.srl bucuresti v-am efectuat-o la data de 15 05 2013
in punctul de lucru al societatii situat in calarasi ghiseul 2
dupa cum bine cunoasteti la data de 15 05 v-ati prezentat la punctul de lucru al sc speed si iar adresa si ati solicitat prin sistemul
de transfer de bani money gram intr-ernational money transfer transferul sumei de 199-1 lei primita de la domnul marian transfer avand codul ....
in fata organelor de politie ca urmare a sesizari sub si a refuzului dvs de a restitui suma primita fara temei legal
si cu titlul de plata nedatorata ati recunoscut ca ati primit echivalentul in lei al sumei de 199-1 euro anume suma de 854-54
continutul aplicatiei sistemului de transfer de bani
money gram international money transfer dovedeste ca suma transferata ptr dvs sub nr de cod ... si pe care trebuia sa o primiti a fost de 199-10 lei
bonul fiscal din dat de 15 05 ora 14 -31 dovedeste efectuarea ptr dvs din eroare a operatiuniide schimb valutar al unei sume de 199-10 eur in 854-54 lei
mentionez ca sub am achitat angajatorului sc speed suma de 655-44 lei situatie in care m-am substituit in drepturile societatii
si va pot solicita achitarea sumei de 655-44 lei
suma de 655-44 lei pe care ati incasat-o fara temei legal sau contractual reprezinta o plata nedatorata care a fost facuta catre
dvs motiv ptr care conform legii civile sunteti obligata la restituirea acesteia
in consecinta va rog sa imi achitati in cel mul 20 zile de la primirea prezentei suma de 655-44 lei sens in cre ma puteti contacta la telefon ......
in situatia in care nu imi veti achita suma solicitata va atentionez ca va voi actiona in instanta de judecata si veti suporta si
cheltuielile de jud taxe judiciare de timbru onorariu av cheltuieli intocmire dosar
a fost facuta aceasta notificare pe data de 16-07-2013
toate acestea s-au intamplat din cauza doamnei care era foarte distrata in momentul acela,la politie i-am zis ca ma voi intelege pe cale amiabila cu dansa,i-am zis ca vreau sa ii dau banii dar nu am,eu pot dovedi ca nu am niciun venit,am mers la locul de munca al dansei,dansa a apasat butonu de panica,fara ca eu s-o jignesc,fara sa alte intentii decat acelea de a ne intelege,am vorbit cu un sef de al dansei,acestia nici nu stiau ce s-a intamplat,s-a constat la sfarsitul programului lipsa in gestiune,i-a facut impunere pe salariu de 200 de lei pe luna,firma nu este impilicata!ce ma sfatuiti sa fac??multumesc
Da, fapta de a va insusi acei bani, este infractiune si veti raspunde penal. Incheiati un angajament de plata, in care mentionati un termen in care veti plati acea suma.
dvs trebuia sa primit X lei, dar casiera v-ar fi dat, din greseala X+3 lei.
1.Daca acest lucru corespunde realitatii, moral ar fi fost ca dvs sa observati aceasta diferenta in plus, si sa-i dati banii indarat.
2.Daca acest lucru nu corespunde realitatii, nu prea aveti cum sa va faceti griji. , cum poate dovedi casiera ca acesti 3 lei v-au fost dat dvs, si nu altei persoane?? Toate demersurile (civile, penale) au fost facute pentru a va determina sa recunoasteti ca ati primit acesti 3 lei si pentru a-si acoperi lipsa din gestiune (prostie sau frauda). Nu avem de unde sti ca nu a mai incercqat si cu alte persoane, ducand la imbogatirea frauduloasa a insasi casierei.?!
Pai cum pot sa zic ca ii dau,daca eu nu am venit??penal de ce??dansa a scris suma si tot dansa a semnat bonul in locul meu...ciudat este faptul ca dansa nici nu mi-a zis sa semnez.a semnat in locul meu,si cum i-a permis sistemu sa faca o asemnea greseala??eu nu mi-am dat seama ca dansa imi da mai mult ...c mi-a dat am bagat in portofel si am plecat,mai degraba as face un sacrificiu si mi-as lua un avocat pt a nu ii da banii,asta este neglijenta in serviciu,dansa era distrata,radea cu colega care la momentu acela citea o revista si in incita schimbului valutar eram eu si o alta doamna care completa ceva...asta e romania cred!ce ma sfatuiti sa fac...dansa mi-a zis ca i s-a mai intamplat asa si ca recupereaza banii..apare pe camera !ce inseamna intocmire dosar???
joeanilatika, utilizator
Eu zic sa lasati deoparte argumentele astea stirbe. Ati numarat cu siguranta banii, nu de alta, dar sa nu cumva sa vi se dea mai putini. Ati plecat fericita crezand ca atti pus-o. Ei bine, chiar ati pus-o daca nu returnati banii.

Doamna si daca gaseati banii aia pe strada si nu ii duceati la cea mai apropiata sectie de politie, era tot fapta penala.

prin mesajul postat de dumneavoastra pe forum recunoasteti clar ca ati primit acei bani necuveniti. se vede clar ca ati dorit o intelegere amiabila pt returnarea banilor. astfel de mesaj poate fi proba la dosar si veti plati penal pt ca etic si moral ar fi fost sa returnati banii.