Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Desfacerea disciplinara a CIM
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Desfacerea disciplinara a CIM

Ma poate ajuta cineva cu un model de decizie pentru desfacerea disciplinara a contractului individual de munca?Multumesc.
1. Pasii necesari efectuarii cercetarii disciplinare sunt:
- intocmirea referatului de sesizare;
- Constituirea comisiei insarcinate cu efectuarea cercetarii;
- convocarea autorului faptei la efectuarea cercetarii disciplinare;
- ascultarea salariatului;
- intocmirea raportului efectuarii cercetarii disciplinare;
- emiterea deciziei de sanctionare.

2. Un dosar de cercetare va cuprinde:
- referatul de sesizare privind savarsirea abeterii disciplinare
- decizia de numire a comisiei de cercetare disciplinara , care va cuprinde aspectele privind atributiile acesteia, durata cercetarii etc.
- procesul-verbal al comisiei care va contine si propunerea de sanctionare.

- model referatul de sesizare;
[ link extern ]

- decizie constituire comisie insarcinata cu efectuarea cercetarii disciplinare
[ link extern ]

- convocarea autorului faptei la efectuarea cercetarii disciplinare;
[ link extern ] /

- proces verbal comisie de disciplina
[ link extern ]

- decizie de sanctionare.
[ link extern ]
SC ___________________________
Sediul_________________________
RC: __________________________
CUI: _________________________
Tel/Fax: ______________________

DECIZIA DE CONCEDIERE
Nr._____/_______________

Avand in vedere ca dl/dna ___________ , angajat in functia de _________ , _____________________________________________ (se arata faptele) prin aceasta incalcand Regulamentul intern, art. ______;

Tinand seama de faptul ca in urma desfasurarii cercetarii disciplinare prealabile a rezultat ___________________________;

In temeiul prevederilor art.61 lit.a) din Codul muncii,

Administratorul SC ________________________ dl/dna _______________________

DECIDE:

1. Contractul individual de munca nr. _____ / ________________ incheiat cu dl/dna ____________, CNP_____________ inceteaza cu data de _____ .

2. Impotriva prezentei decizii de concediere, cel in cauza poate se poate adresa cu contestatie la Tribunalul _______ , in termen de 45 de zile calendaristice, de la comunicare.

3. Compartimentul resurse umane va duce la indeplinire prezenta decizie.

ADMINISTRATOR,

Data comunicarii ____________
Semnatura
salariatului _________________

Decizia respectiva mai trebuie completata , intrucat o contestare a unei astfel decizii va fi usor de admis de catre instanta de judecata.

Sub sanctiunea nulitatii absolute, in decizie se cuprind in mod obligatoriu:
a) descrierea faptei care constituie abatere disciplinara;
b) precizarea prevederilor din statutul de personal, regulamentul intern, contractul individual de munca sau contractul colectiv de munca aplicabil care au fost incalcate de salariat;
c) motivele pentru care au fost inlaturate apararile formulate de salariat in timpul cercetarii disciplinare prealabile sau motivele pentru care, in conditiile prevazute la art. 251 alin. (3), nu a fost efectuata cercetarea;
d) temeiul de drept in baza caruia sanctiunea disciplinara se aplica;
e) termenul in care sanctiunea poate fi contestata;
f) instanta competenta la care sanctiunea poate fi contestata.

Decizia de sanctionare/concediere disciplinara poate fi contestata de salariat la instantele judecatoresti competente in termen de 30 de zile calendaristice de la data comunicarii.
Cornel Vasile, Consilier juridic