Forum Discuţii juridice Contencios administrativ sau ... Altercatie cu jandarmii
Discuție deschisă în Contencios administrativ sau probleme juridice cu autorităţile, contravenţii

Altercatie cu jandarmii

Buna ziua,
Va rog sa ma sfatuiti ce-i de facut in situatia urmatoare: duminica la concertul dat de trupa Rammstein, sotul meu a avut o altercatie cu jandarmii. Nu stiu de la ce a pornit galceava, pentru ca eu nu ageez acest stil de muzica( rock).Cert este ca sotul meu nu a vrut sa se legitimeze si nici sa mearga la sectia de politie, in schimb le-a spus cum se numeste. Marti, a doua zi dupa incident, au venit sa lase procesul-verbal niste jandarmi in prezenta unui martor (o fi sau nu, semnatura este ilizibila).Am niste semne de intrebare, si anume - doar un om are numele si prenumele sotului meu?
- pe ce criteriu este stabilit cuantumul amenzii?
A-propos, amenda este de 900 lei conform art.4 lit.b (intre 200-1000) pt.art.3 pct.1
400 lei conform art.4 lit.a ( intre 100-500) pt.art.3 pct.31 ambele din legea 61/1991 republicata.
Va multumesc pentru lamuriri si eventualele sfaturi
Cornelusha#-o
Aveti 15 zile sa contestati PV la instanta.
Multumesc pentru raspuns
Cornelusha